29
Listopad
0
Masarykova demokratická akademie
Jeden by nevěřil, jak rychle politické strany stárnou. TOP 09 je sice teprve desetiletá, ale na svém víkendovém sněmu působila nezvykle šedivě, unaveně a partajnicky. Odpovídala tomu i stručná, nevzrušená programová diskuse a volby funkcionářů s překvapivým vyústěním.
Především bylo zajímavé, jak se strana rychle snaží zapomenout na Jiřího Pospíšila. Poté, co se z předních pozic předloni stáhli otcové zakladatelé Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg, se jí bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS hodil. Pospíšil je zkušený politik a jeho popularita rovněž nebyla k zahození. Neprojevil se ale coby zvlášť průbojný lídr a schopný organizátor. Ucházející výsledky v senátních a evropských volbách by TOP 09 udělala i bez něj. Jeho hlavní zásluha je stabilizace dříve rozhádané pražské buňky a slušný zisk v klání o magistrát.
Pospíšil ale tušil, že mu přestává kvést pšenka. Stále častěji byl Kalouskovým terčem a občas si přisadil i Schwarzenberg. A když si o předsednické křeslo řekl Tomáš Czernin, Pospíšil raději podpořil svoji dosavadní první místopředsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou.
Poslední projev v nejvyšší funkci pronesl spatra. Nijak obsažný nebyl, ale sklidil potlesk i pochvalu a dostal kytku. Druhý den, když přijímal přání k narozeninám, si postěžoval, že mu ji včera ještě někdo stihl ukrást. O chvíli později jej nezvolili ani řadovým místopředsedou. Podobně dopadl Marek Ženíšek, jeden z nejvýraznějších tvůrců zázemí TOP 09. Pospíšila i Ženíška si Pekarová Adamová výslovně přála do nejužšího týmu, ale nebyla vyslyšena. Dobře se ví, že nejsou v oblibě u Miroslava Kalouska. Naopak ti, kterým fandil, za místopředsedy zvoleni byli. A to přesto, že nejsou protřelí ani charismatičtí. Přinejmenším jejich kandidátské projevy byly dost nezáživné.
Neměla se topka poučit u lidovců? I ti si vybrali místopředsedy z řad lokálních politiků – a nyní mají problém zalepit díru po Markovi Výborném, který se rozhodl složit předsednictví poté, co nečekaně ovdověl. Rovněž senátor Czernin působí neslaně nemastně. Když jste hodný člověk ušlechtilého původu, ještě to neznamená, že vám voliči sami lehnou k nohám.
Když se utkali o vůdcovskou roli, opírali se Czernin i Pekarová Adamová o totožné floskule a fráze. Ze druhé jmenované alespoň šlo cítit zápal, energii a ambice, což jsou atributy, které leckdy voliče přesvědčit dokáží. Pekarová Adamová je volnomyšlenkářská v etických tématech, ale v přístupu k ekonomice, daňové a sociální politice si s Kalouskem nezadá. Nepřekvapuje, že ve svém projevu nevypíchla Angelu Markelovou, jež posunula německé křesťanské demokraty do středu, nýbrž konzervativní britskou expremiérku Margaret Thatcherovou.
Zatímco Czernin by možná působil jen komicky (před časem se například nechal slyšet, že za feudalismu bylo lidem lépe, protože osvícená vrchnost se o ně starala a nesdírala je daněmi jako dnešní sociální stát), s bojovnou Pekarovou Adamovou si levice ještě užije. Pro TOP 09 to ale může být v pravé části spektra přínos. Navíc dynamická předsedkyně již dnes sklízí sympatie v té části mladšího elektorátu, která jinak inklinuje k Pirátům. Jim by teď TOP 09 mohla být vážnější konkurencí.
Zvlášť když se Pekarová Adamová jednoznačně přihlásila k euru a žádá jeho brzké zavedení v ČR. Rovněž se zasazuje za ochranu přírody a klimatu, což donedávna pravici nezajímalo. Nebude ale moci rezignovat ani na ekonomický program. Ačkoli mají k TOP 09 blízko známí ekonomové jako Luděk Niedermayer, Zdeněk Tůma či Miroslav Zámečník, v praktické politice – stejně jako další strany – ekonomické experty postrádá. Tím je výraznější role obratného šéfa poslaneckého klubu Miroslava Kalouska.
Jenže už se vyrojily spekulace, že právě s ním to bude mít Pekarová Adamová nejtěžší. Nejen proto, že jeho želízkem ve volebním ohni byl Tomáš Czernin. U Kalouska můžeme stále intenzivněji pozorovat syndrom dobře známý od Václava Klause a Miloše Zemana. Působí zkrátka jako další expředseda, který nevěří, že by někdo po něm mohl dosáhnout jeho úspěchů. Dá se tedy čekat, že v zákulisí bude dál šibovat figurkami k obrazu svému. Pro začátek se podivil nápadu předsedkyně na uchování EET na dobrovolné bázi.
Markéta Pekarová Adamová by se však do pavučin intrikování zaplést neměla. Očekává se od ní komunikace se členy, s voliči a prosazování srozumitelného programu, v němž lidé uzří alternativu vůči dnešní Babišově vládě. Bude lepší, když ji představí ještě dříve než opadne konjunktura a hospodářství začne drhnout. Na politiku škrtů by topka nové duše ulovila jen stěží.
Důležité také bude, zda se rozhýbe spolupráce s dalšími středopravicovými subjekty. Pro začátek aspoň v krajských volbách. Ty sněmovní budou tvrdším oříškem. A to nejen proto, že sladit vstřícnost TOP 09 k euru i celé EU s euroskepticismem ODS je nadlidský úkol. Nakonec může topka skončit opět jen u partnerství s umírněnými Starosty a nezávislými. I když i jim pod Vítem Rakušanem rostou křídla…
Předsedkyně bude svoji misi, při níž chce TOP 09 zachránit před odchodem ze Sněmovny, mít o to složitější, že nikdo se srovnatelným elánem v její straně vidět není.
Komentář původně vyšel 28. listopadu 2019 na webu Deníku Referendum.