16

Červen

0

Eichler: Vládě chybí koncepční řešení

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve čtvrtek 8. června 2023 hostem Studia ČT24. Komentoval mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny projednávající změnu valorizačního mechanismu důchodů.

Eichler uvádí, že základem pravicové, vládní, politiky je oslabování veřejného státu. Za účelem toho prosazuje zhoršení fungování důchodového systému. K tomu používá falešnou argumentaci, že pokud chceme, aby na nějaké důchody bylo i pro naše děti a vnuky, tak dnes musíme provést významnou důchodovou reformu, a to jedinou cestou, tedy na důchodech ušetřit.

Tento argument je podle Eichlera zcela fiktivní, neboť vláda pracuje s rozpočtem jako celkem, a tedy vždy má možnost se začít bavit o zvyšování daní, zejména s důrazem na progresivní zdanění a celkovou proměnu daňového systému. Vzhledem k proměnám společnosti a průmyslu totiž není možné zdaněním práce vybírat stále stejné prostředky.

Koncepční řešení však vládě chybí, neboť debata o důchodech je pouze jedním dílkem debaty o budoucí podobě společnosti v novém stádiu průmyslového a ekonomického rozvoje. Státu totiž chybí desítky tisíc zaměstnanců, ať už na úřadech, ve zdravotnictví, sociální péči, školství nebo kultuře. Situace se bude s narůstajícím počtem lidí, o které je třeba pečovat, zhoršovat a my potřebujeme zaměstnance do těchto služeb dostat. To není možné jinak, než získat je z výrobních sektorů ekonomiky, jelikož tam člověka můžete nejsnáze nahradit pomocí robotů nebo digitalizací. 

“To, že nám budou chybět lidi je zjevné. To že s tím musíme něco dělat je zjevné. A to, že je lepší, aby se o vás v domově pro seniory staral člověk než robot je také zjevné,” dodává Eichler. O takto obrovské a nákladné operaci však vláda vůbec nehovoří a je zřejmé, že se na ni vůbec nechystá.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.