17

Leden

0

Eichler: Vládě chybí ctižádost

Masarykova demokratická akademie

Úsporný stát, který nežije na dluh a patří do demokratické Evropy. To je představa vlády Petra Fialy o České republice. Pravicová pětikoalice chce, aby „české rodiny měly kde bydlet“ a lidé „měli jasno, jaký budou mít důchod“. Podporu si podle vlády zaslouží malé a střední firmy. Akademici mají pomoci, abychom jako země uspěli v mezinárodní konkurenci. Fialova vláda dodává, že tyto její „plány jsou velice ambiciózní“.

Může ale někdo vážně tvrdit, že v roce 2022 je nějaká ambice, aby lidé měli kde bydlet? Spíš to vypadá, že pravicové strany v opozici hodně spaly, ale málo snily. A do vlády po letech v opozičních lavicích přicházejí s takovým programem jako obvykle. Chtějí odstínit ekonomiku od politického řízení, přivést do veřejných služeb soukromé peníze, naředit spolupráci v Evropské unii a hodně mluvit o komunistických zločinech a hrdinech minulých válek.

Politika je cesta, jak se o hlavních problémech společnosti domlouvat v debatě, a ne v potemnělém průjezdu. Základem je, že politika, tedy stát řízený úspěšnějšími politickými stranami, má o čem rozhodovat. Fialova vláda několik základních politických témat navrhuje z debaty vyřadit. Chce do Ústavy dát dluhovou brzdu a zřídit brzdu daňovou. Kdyby daně dohromady dosáhly nějaké úrovně, už by je nebylo možné zvyšovat. Zároveň s tím chce, aby se minimální mzda měnila sama podle výpočtu. Už by o ní neměla na podzim rozhodovat vláda po debatě s odbory a zástupci zaměstnavatelů.

Jenže politika potřebuje pole pro manévr. A jak se bude politikům manévrovat, když budou v ekonomických otázkách svázáni pevným číslem anebo výpočtem? Kde ostatně bere Fialova vláda jistotu, že dnešní daně jsou ty nejlepší. Taková daň z příjmu právnických osob od devadesátých let klesla o polovinu. Opravdu si Fialův kabinet neumí představit, že ji bude potřeba zvýšit? Ani kvůli válce, kdybychom si její možnost vzali za cvičný příklad?

Na rozdíl od politiky, soukromým penězům Fialova vláda hranice nestaví. Chce, abychom na svůj důchod vydělávali investicemi, příplatky chce zavést v sociálních službách a ve zdravotnictví otevřít připojištěním cestu k nadstandardům. Chystá se oslabit České dráhy dalším zpřístupňováním železnice soukromníkům. I to jsou kroky, které známe z premiérování Mirka Topolánka nebo Petra Nečase. Kdo je dost velký, aby s veřejnými službami podnikal, bude mít podporu. Kdo veřejné služby potřebuje, nakonec si pod nějakou záminkou připlatí.

A aby nebyl konflikt o veřejný stát tak silný, čekají nás staré známé kulturní války. Ideálně se k nim bude hodit debata o vztahu k Evropské unii, kterou začínající vláda vzývá stejně jako pevná pouta k Izraeli a spolupráci na polském projektu Trojmoří mezi Ruskem a Německem. A ještě o trochu více pomůže debata o komunistických obětech a jejich památnících. Prvoplánové historické politiky jsou vládní plány také plné. Co chybí, je ctižádost měnit zemi k lepšímu a důkladná představa, jak má ta lepší Česká republika vypadat.

Komentář původně vyšel v sobotu 15. ledna 2022 v deníku Právo.