06

Listopad

0

Eichler: Sestava prezidentských kandidátů je překvapivě slabá

Masarykova demokratická akademie

Patrik Eichler byl v pátek 4. listopadu 2022 hostem pořadu Výrok týdne Českého rozhlasu Plus. V souvislosti s oznámením kandidatury Andreje Babiše komentoval nadcházející prezidentské volby.

Podle Eichlera je přední výhodou Andreje Babiše to, že je nejvýraznějším protivládním kandidátem. Zároveň mu pomůže relativní nezkušenost jeho hlavních protikandidátů ve veřejných debatách, a to jak Petra Pavla, tak Danuše Nerudové. Obžaloba, které Babiš čelí, se do volebních výsledků výrazně nepromítne, neboť jeho voliči ji nepovažují za podstatné téma.

Sestava kandidátů, kteří se zatím přihlásili do prezidentských voleb, je podle Eichlera překvapivě slabá. Je to dáno tím, že se voleb přímo neúčastní politické strany, a zároveň kandidují lidé, kteří nejsou významnými aktéry veřejného života. Petr Pavel i Danuše Nerudová sice již delší dobu vedou prezidentskou kampaň, ale ve veřejné debatě nejsou dlouhodobě přítomni. 

Volby podle Eichlera, podobně jako před 5 lety, nakonec rozhodnou voliči na periferiích, respektive jestli se je podaří zmobilizovat nebo odradit od volební účasti. Zároveň to jsou právě tito voliči, které bude muset Andrej Babiš zmobilizovat, pokud bude chtít ve volbách uspět.

Celý vstup Patrika Eichlera si můžete pustit zde. Komentář začíná v čase 15:41.