05
Listopad
0
Masarykova demokratická akademie
Pětina českých firem plánuje na přelomu roku propouštět. Vysoké ceny energií zdražují provoz i nutné dodávky. Podnikatelé vědí, že několikanásobné zdražení zboží či služeb by jejich zákazníci nezvládli. Domácí poptávka podle ČSÚ klesá už rok. Leckdo z podnikatelů si uvědomuje, že vysoké ceny energií tu mohou být už napořád a určitě nelze počítat s jejich poklesem během příštích dvou tří zim.
Pravicová vláda zatím žádný dobrý výhled podnikatelům ani občanům nedává. Ne že by nedělala nic. První výraznější pomoci se ale větší část lidí dočká až se stropy na ceny energií. Oficiálně budou platit od ledna, i když některé zálohy je zohledňují už nyní. Ta pomoc ovšem situaci lidí oproti předkrizové době nezlepší. Bude to znamenat, že se situace zhorší méně, než by se zhoršila bez omezení zblázněného trhu státními pravidly.
Další plány pravicové pětikoalice budí spíš strach. Národní rozpočtová rada vlády podle České televize předkládá ministrům 25 expertních návrhů, jak státu přinést nové peníze a kde ušetřit. I když premiér Petr Fiala říká, že jde o doporučení a politická odpovědnost za zvolené řešení bude na vládě, jsou návrhy pro pravici příznačné.
Na stole je k debatě pomalejší růst důchodů a prodloužení věku odchodu do důchodu, zrušení příplatku k penzi za vychované dítě i snížení rodičovského příspěvku. Ke zrušení se zdají vhodné i slevy na jízdném ve veřejné dopravě, které Fialova vláda už dřív snížila ze 75 na 50 procent. Klesnout by se mohla podpora v nezaměstnanosti a po letech, kdy si na něj nikdo nevzpomněl, se v podkladu NERV vrací ze záhrobí odložené školné na veřejných vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.
Ať vláda zvolí, který návrh bude chtít, dá lidem najevo, že na pomoc státu se nemají spoléhat a požadovat bezplatnost základních služeb je čiré snílkovství. Přímo proti lidem žijícím z práce jdou i návrhy na zvýšení daně z příjmu, zvýšení spotřební daně a zvýšení DPH u některého zboží a služeb. Dobře víme, že právě ti, kdo se živí prací, největší část peněz přes nákupy základních potřeb zase hned vracejí ekonomice.
I když mezi návrhy není zdravotnický nadstandard, o jehož přípravě se už několik týdnů mluví v politickém zákulisí, jsou to všechno záměry, se kterými by mohli před deseti lety přijít třeba i premiér Petr Nečas s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
V návrhu NERV, jak ho představila televize, ani ve vystoupeních ministrů, neslyšíme o zdanění velkých majetků, o dědické dani ani podle míry zisků odstupňovaném zdanění firem. I daň z mimořádných zisků pro energetiky a pár dalších odvětví zavede Fialova vláda nakonec tak, aby se netýkala letošního roku, kdy jde skutečně o zisky mimořádné a neočekávané.
Pětikoaliční vláda chce, abychom do první zimy energetické a válečné krize vstupovali s očekáváním, že bude omezovat sílu státu i služby občanům. Výjimku z pravicových pouček má jen nákup techniky pro armádu vynucený ruským útokem na Ukrajinu. Sjednocovat nás má vnější nepřítel, doma máme hrát každý na sebe.
Komentář Patrika Eichlera původně vyšel 2. listopadu 2022 v deníku Právo.