10

Leden

0

Eichler: Šance Babiše na výhru nejsou nereálné

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pondělí 9. ledna 2023 hostem TN Live. Komentoval vliv rozsudku v kauze Čapí hnízdo na prezidentské volby i odstoupení Josefa Středuly.

Podle Eichlera Andrej Babiš politickou odpovědnost za kauzu Čapí hnízdo převzal v roce 2016, kdy se v poslanecké sněmovně přiznal k podvodu s převodem akcií a popsal svou roli v kauze. O tom, jestli jde o trestný čin ale musí rozhodnout soud, který přinejmenším v první instanci rozhodl, že se trestný čin nestal. Byť tedy trestní odpovědnost nemá, tu politickou si s sebou nese.

Zprošťující rozsudek Babišovi podle Eichlera velké množství voličů nepřihraje, ale upevní rozhodnutí malého počtu váhajících voličů jít Andreje Babiše volit. Na jeho volební výsledek bude mít mírně pozitivní dopad.

Eichler je přesvědčen, že Babiš do druhého kola postoupí. V něm bude získávat část propadlých hlasů ostatních kandidátů, zejména Jaroslava Bašty. Babišovo vítězství v druhém kole Eichler nepokládá za příliš pravděpodobné. Pokud by se mu však podařilo zmobilizovat voliče na periferiích podobně jako Miloši Zemanovi před pěti lety, jeho šance na výhru by nebyly nereálné.

Josef Středula svým odstoupením z prezidentské volby chtěl zasáhnout do souboje prvních třech favorizovaných kandidátů. Danuše Nerudová podle Středuly nemá, na rozdíl od Babiše nebo Pavla, škraloup komunistické minulosti a zároveň ji považuje za nejvíce sociálně citlivou. Je podle Eichlera na voličích, jak si s tím poradí.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.