08

Červen

0

Eichler: Prezidentský peloton

Masarykova demokratická akademie

Chci oslovit všechny voliče. Ráda bych otevírala témata blízká mladým. Velmi blízcí jsou mi senioři. Tíživým tématem je změna klimatu. Chceme být transparentní. Po vládě bych vymáhala, aby plnila vlastní sliby. Takto povšechně v rozhovoru pro sobotní Právo mluví o své prezidentské kandidatuře Danuše Nerudová. Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně se prozatím jako poslední vydává do ulic. Do podzimu potřebuje nasbírat nejméně padesát tisíc podpisů. Jak jí to půjde, když do podpisového archu musejí lidé psát vedle jména a adresy i číslo občanského průkazu, uvidíme. Stejně obtížný úkol před sebou mají dobře dvě desítky dalších zájemců o účast v prezidentské volbě a další ještě přibydou.

Danuše Nerudová je ovšem kandidátkou, která ve volbách může na úspěch pomýšlet. Při dosavadní nerozhodnosti vládní pětikoalice nejde vyloučit ani to, že by mohla dostat podporu vládního tábora anebo jeho části. Kdyby nabídka na podporu vládních stran přišla, bude o ní přemýšlet, říká v rozhovoru. Vláda přitom s určením vlastního kandidáta čeká na září. Po komunálních a senátních volbách všichni lépe uvidíme poměr sil ve vládě i mezi vládou a opozicí.

Vyloučit dnes nemůžeme, že vláda i opozice se přímému střetu v prezidentské volbě nakonec raději vyhnou. Před pěti lety také žádná z relevantních stran svého kandidáta nestavěla. Prohrát v prezidentských volbách může napáchat větší škody než se jich nezúčastnit. A sněmovní většina je nakonec mocnější páka na proměnu podoby společnosti a větší lákadlo.

Z výrazných kandidátů dnes sbírá podpisy ještě Petr Pavel. Donedávna jasný adept na kandidáta vládní koalice je dnes její konzervativní částí ostřelovaný kvůli svému členství v předlistopadové KSČ. Svůj tým si postavil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

A právě Středula je dnes kandidát, který v sobě nejvíce spojuje kritiku vlády jako celku s kritikou její sociální a hospodářské politiky. Nerudová je akademička, jejím tématem je stabilita společnosti. Středula je praktik, který začínal ve fabrice, vypracoval se a nabízí změnu. Pavel je generál, který nás bude chránit před vnějším nepřítelem.

Těžko teď předvídat, co bude hlavním tématem společenské debaty v prvních týdnech příštího roku. Bude zima, protože přijdeme o dodávky plynu? Bude nová vlna uprchlíků, protože africké státy nebudou mít obilí a na Ukrajině se ruské armádě začne dařit? Podpoří vojenská krize generály se zájmem o Hrad? Budeme hledat ochranu před vnější nestabilitou anebo horovat pro změnu vlády, která se nechce starat o lidi, kteří spoléhali na její pomoc?

Právě vztah vlády k lidem byl jediným obsahovým tématem sobotního rozhovoru s Nerudovou. Vláda by podle ní měla mnohem více pomáhat nejpotřebnějším. A všem, kdo problémy teprve začínají pociťovat, mnohem jasněji vysvětlovat jejich práva. Stejně jako Středula má i Nerudová vládu za pasivní. I vztah ke státu a vládnutí by tak měl být jedním z předvolebních témat.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel v deníku Právo v pondělí 6. června 2022.