02

Únor

0

Eichler: Prezidentské volby depolitizují politickou debatu

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve středu 1. února 2022 hostem pořadu Souvislosti Plus. Společně se socioložkou a bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou a komentátorem Petrem Hartmanem rozebíral proběhlé prezidentské volby.

Prezidentské volby jsou v ČR populární a obecně mají vyšší účast proto, že nejenže často polarizují společnost, ale jak uvádí Patrik Eichler, vznikla před druhým kolem voleb kvůli agresivní kampani Andreje Babiše vyostřená politická i společenská debata. Dalším důvodem je to, že lidé nevolí skupiny, ale doslova se rozhodují mezi dvěma lidmi. A právě to může zvýšit volební účast.

„Můj problém s prezidentskou volbou není ani tak v polarizaci, protože ta během pár týdnů ustoupí a česká společnost opět ukáže, že je spíše roztříštěná hodnotově i z hlediska dalších charakteristik. Ale co mi vadí, je to, že depolitizuje českou politickou debatu. To jsme viděli i v této politické kampani. V podstatě jenom dvě antisystémové strany nominovaly své kandidáty, ale žádná systémová politická strana svého kandidáta nepostavila,“ říká Eichler.

Podle Eichlera určité hodnoty zastával nejen Petr Pavel, ale i Andrej Babiš. Ovšem sám uvádí, že je důležité vidět, jaké hodnoty to byly a proč právě ony reprezentují zájmy nějakého typu voličů. Sami voliči by se totiž měli rozhodovat na základě jistých kritérií. „V politice máme volit podle zájmů, které následně budou daní politici ve svém působení zastávat. Pak ale můžeme vidět, že i u Petra Pavla několik jeho voličů zjistí, že jeho program byl v řadě ohledů v rozporu s programem vlády. V kampani jsme se tvářili, že je to pokračování střetu z parlamentních voleb Babiš a antibabiš a v podstatě se tedy opět podařilo z Andreje Babiše udělat to téma, abychom se nemuseli bavit o jednotlivých programových věcech,“ vysvětluje Eichler.

Pro volby je tak více důležité hledět na programová témata nežli pouze na hesla: řád, pořádek, chaos, která si podle Eichlera může každý vyložit jinak.

Celý článek a záznam pořadu najdete na plus.rozhlas.cz.