06

Únor

0

Eichler: Bez střetu s vládou Pavel své vize nenaplní

Masarykova demokratická akademie

Civilní, klidný a úsporný projev Petra Pavla je osvěžením. Těžko se od něj dočkáme zemanovské uštěpačnosti. Na hony je vzdálený babišovskému ublíženectví. Podle Pavla není prezident mesiáš a nejde od něj do měsíce čekat lepší svět, změnu komunikace ale nabízí okamžitě. Zavděčit se není těžké. Vystoupení prezidenta bez osobních útoků a ponižování druhých ocení snad každý.

Nejpozději po pár měsících přestane klidné vystupování samo o sobě stačit. Bylo by to jen nastavování sněmovní a prezidentské kampaně, kde stál řád proti chaosu a odvaha proti slabošství. Andrej Babiš se ze škatulek připravených svými politickými soupeři nevymknul a v obou případech prohrál. V prezidentských volbách to bylo až drtivým způsobem.

Nyní Pavel musí sestavit svůj nejbližší tým. Za několik týdnů, už ve funkci, bude muset začít plnit své formální povinnosti. Čeká ho rozhodnutí o jmenování lidovce Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Resort bude tou dobou bez řádného vedení už čtyři měsíce! Senát bude čekat hned několik jeho návrhů na nové soudce Ústavního soudu. Pokud bude chtít skutečně prosazovat své prezidentské vize, bude se muset zapojit do debaty o státním rozpočtu na příští rok.

Petr Pavel nabízel voličům zahraniční politiku bez přetahování se mezi nejvyššími představiteli státu. Mluvil o potřebě modernizovat hospodářství dodávající výrobky a služby s nízkou přidanou hodnotou. Chtěl decentralizovat energetiku. Všiml si, že ve třídách je příliš málo učitelů na příliš mnoho dětí. Konstatoval, že klimatická krize je fakt.

V každém z témat chce Pavel hledat shodu a zřizovat expertní týmy. Slabost ambicí ale prozrazuje už jeho přístup ke klimatické krizi. V nejlepší tradici pravicového individualismu říká, že „začít může každý u sebe“, že cestou jsou třeba „festivaly bez obalů“ a že při jednáních s politiky bude prosazovat „nejpřijatelnější řešení“. Jako kdyby chtěl být biedermaierovým prezidentem klidu, ctností a drobné práce zajištěné střední třídy.

Pavlovy vize jsou v rozporu s politikou vlády. Decentralizace energetiky se nesnese se stavbou nových jaderných elektráren. Ministr financí Stanjura si myslí, že učitelů je ve školách příliš mnoho. Zvládnutí celosvětové klimatické krize se u nás zaměňuje s koncem benzinových aut. Když v expertních doporučeních na Pavlově webu najdeme zmínku o potřebě celkové daňové reformy, jednak nevíme ani její obrysy, jednak víme, že vláda s daněmi pracovat nechce. Výjimkou snad mohou být jen daně z každodenní spotřeby. S vládní koalicí Pavel sdílí věrnost vojenské spolupráci se Spojenými státy a v rámci NATO. V rozporu s politikou vlády považuje přijetí eura za jasný závazek už od doby našeho vstupu do EU.

Co bude s těmito konflikty Petr Pavel se svými spolupracovníky dělat, uvidíme v příštích měsících. Pokud bude chtít své vize prosazovat, bude muset na vládu tlačit s mimořádnou silou a měnit i způsob, jakým se na české pravici přemýšlí o státu v každodenním provozu i v časech nejenom klimatické krize.

Komentář Patrika Eichlera původně vyšel 16. ledna 2023 v deníku Právo.