29

Listopad

0

Eichler: Na vládní krizi prohrál politický systém

Masarykova demokratická akademie

Zástupce ředitele MDA Patrik Eichler byl ve středu 28. listopadu 2018 hostem pořadu Pro a proti ČRo Plus. Spolu s komentátorem deníku Echo rozebírali situaci okolo poslední vládní krize. Změnila něco? Kdo na ní vydělal a kdo ztratil?

„Na krizi vydělalo hnutí ANO, vydělaly také pravicové strany. Prodělal nebo prohrál politický systém, protože se nepodařilo například vysvětlit, k čemu je nástroj vyslovení nedůvěry vládě,“ uvedl Patrik Eichler.

Podle něj svrhnout koaliční vládu ANO a ČSSD nebylo možné. „Ale nezaznívalo, že kdyby se to podařilo, tak ve skutečnosti pozice Andreje Babiše posílí, což souvisí také s rolí prezidenta, který by ho jmenoval klidně pětadvacetkrát.“

Kdyby byl Babiš jmenován premiérem znovu a sociální demokraté by se do vlády nevrátili, bude vláda tvořená jen hnutím ANO, případně do ní vstoupí SPD. „Takže snaha položit vládu vede buď k vládě s SPD a komunisty, nebo jen k vládě ANO. Takže to ve skutečnosti směřuje k horšímu výsledku.“

Sociální demokracie udržuje nesrozumitelnou pozici, kdy prý zůstává ve vládě proto, aby kontrolovala Andreje Babiše. „Problém není v tom, že jde o pozici nesprávnou, ale že není intuitivní a na to, aby se prosadila do veřejného prostoru, by ČSSD musela být jednotná a vynaložit velkou mediální sílu,“ vysvětlil Patrik Eichler.

 

Celý pořad si můžete poslechnout zde.