01

Únor

0

Eichler: Levicový a pravicový chodník?

Masarykova demokratická akademie

Za osm měsíců bude končit kampaň před komunálními volbami. Ve stejném čase budeme nově vybírat třetinu senátorů. Na dohled budou volby prezidenta. Už nyní se strany a kandidáti hlásí. Teprve po letních prázdninách nás ale čeká skutečná bubnová palba billboardů, plakátů a internetových reklam.

V prezidentských volbách může dojít na souboj kandidáta sjednocené pravice a Andreje Babiše. Pro komunální volby je to hrozba. Celostátní střet o vztah k polistopadové republice může už v září překrýt všechno ostatní.

Komunální volby jsou přitom zrádné, i když žádná velká celostátní debata neprobíhá. Řady politiků všech stran se nás budou snažit i letos přesvědčit, že v obci o žádnou celostátní politiku nejde. Že chodník není levicový ani pravicový. Že v Parlamentu by sice s tou anebo onou stranou za žádnou cenu nespolupracovali, ale ve městě je to přeci něco jiného. Honza totiž Aničku zná. A Katka se zase domluví s Tondou.

Po nás, voličích, se bude chtít, abychom uvěřili, že technokratické vládnutí obci pomůže. Říkat nám to budou ty samé tváře, které se radovaly, když Babišovi odborníci ve vládě selhávali a občas se na úřadech střídali jako na orloji.

Komunální politika je přitom stejně důležitá jako ta státní. Jde v ní o peníze, moc a podobu prostředí, ve kterém společně žijeme. Pražská ODS si třeba na úvod kampaně vzala za téma podporu řidičů. V hlavním městě je prý na silnicích moc uzavírek a chybí spousta parkovacích míst. Vládnoucí Piráti zase ukazují, kolik kde otevřeli přechodů pro chodce a chtějí řidičům ježdění po centru města znepříjemnit. Lidé mají jezdit MHD. Rozdílné zájmy za každou ze stran jsou zřetelné.

Politické otázky ale zastupitelstva zodpovídají v každé obci. Dotovat veřejnou dopravu anebo nechat lidi jezdit vlastním autem? Podporovat výstavbu turistických apartmánů anebo trvat na činžáku pro starousedlíky? Bojovat s ministerstvem vnitra o poštu anebo nechat volné pole soukromým kurýrům?

Řada otázek od tisícového městyse po statisícové krajské centrum má jenom politické odpovědi. Někde za nimi stojí úvaha, zda má mít moc soukromý kapitál anebo veřejný sektor. O kapitálu víme, že si často zákoníkem práce spíš podloží stůl než by si ho vzal na jednání s odborovou organizací. Že služby pro lidi jsou pro něj cesta k zisku. Stát třeba i může být někdy těžkopádný, je ale srozumitelný, dává pracovní místo, smlouvu i dobu. My, kdo na podzim půjdeme volit své zástupce na radnice měst a obcí, bychom si už dnes měli ujasnit, čí zájmy chceme, aby naším jménem hájili.

A jak rozeznat levicový a pravicový chodník? Třeba podle toho, zda vede k obecnímu koupališti anebo supermarketu z nadnárodní sítě. Zda ho na novém sídlišti postavil developer anebo obec. Zda dlaždiči byli kmenovými zaměstnanci firmy anebo je z ciziny dodala pracovní agentura. I v komunální politice jde nakonec o přístup postavený na hodnotách. Technokrat ať rozhoduje o podílu cementu v betonové směsi.

Komentář původně vyšel v pondělí 31. ledna 2022 v deníku Práva.