24

Říjen

0

Eichler: Chodník může být levicový i pravicový

Masarykova demokratická akademie

Patrik Eichler byl v sobotu 22. října 2022 hostem Studia ČT24. Komentoval korupci v komunální politice, a to v souvislosti s kauzou kolem kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Rozhodnutí premiéra Fialy počkat se jmenováním nového ministra do chvíle, než se vyjasní situace kolem možného policejního vyšetřování lidoveckého kandidáta Petra Hladíka, je podle Eichlera logickým krokem. Zároveň jde ale jen o oddálení řešení. Není totiž pravděpodobné, že by se během nejbližších týdnů ve vyšetřování něco výrazně změnilo. Půjde spíš o to, do jaké míry se Petru Hladíkovi povede přesvědčit veřejnost, že do kauzy privatizace brněnských bytů není zapleten.

Eichler soudí, že tato kauza nebude mít na vládu výrazný dopad. Komunální politika není v očích veřejnosti s tou celostátní příliš propojena. Je vnímána pouze v souvislosti s místní správou, například stavbou chodníků, o kterých se má za to, že nejsou ani levicové, ani pravicové.

Ve skutečnosti ale podle Eichlera komunální politika s tou celostátní souvisí. Politika je reprezentace zájmů, které máme stejné, nehledě na to, ve kterých volbách zrovna volíme. Pokud některou část politického provozu vydělíme a budeme tvrdit, že město s celostátní politikou nesouvisí, a že chodník není ani levicový, ani pravicový, tak tím podrýváme legitimitu celostátní politiky. Ta je pak oslabena právě v té míře, nakolik nejsou politické strany na komunální úrovni zastoupeny. V tom, jestli chodník vede k domovu důchodců, nebo na golfové hřiště, je, z hlediska veřejného užitku a toho, kdo po něm bude chodit, patrný rozdíl. 

Celý vstup Patrika Eichlera si můžete pustit zde.