18

Listopad

0

Dienstbier: Svobodu jsme neztratili

Masarykova demokratická akademie

I 34 let po sametové revoluci si stále mnozí málo váží demokracie. Bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v Událostech, komentářích řekl, že i přes některá nenaplněná očekávání však Česko stále svobodu neztratilo. Odmítl také slova o údajné nové totalitě.

Dienstbier řekl, že před 34 lety získali Češi a Slováci svobodu, kterou zatím neztratili. „V tomto směru jsme šanci nepochybně využili. Ale to, že v té době měl každý asi trochu jiné představy, jak svobodu naplnit, to je určitě také pravda,“ zmínil. Dodal však, že důležité bylo to, že se země přidala k evropským hodnotám svobody, demokracie či ochrany lidských práv. 

Očekávání lidí však podle Dienstbiera zahrnovala například i zlepšení hospodářských a sociálních podmínek a také zlepšení ochrany životního prostředí. „V tomto směru se ledacos stalo, ale na druhou stranu i dnes je spousta lidí, kteří si asi nemyslí, že jejich sociální a ekonomické podmínky jsou natolik dobré, aby si stále cenili hodnot jako třeba svoboda,“ dodal. 

Z úst některých lidí, dokonce i politiků, občas zaznívají názory, že v Česku vzniká nová totalita. Dienstbier to označil za nesmysl. „Stále jsme si svobodu udrželi. Někdo si může myslet, že současná vláda je špatná, a já bych s tím i souhlasil v řadě věcí, ale pořád máme možnost zvolit nějakou jinou. Ne že by se nabízely ideální varianty, ale to asi nebude nikdy pro nikoho,“ vysvětlil.

Například šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pátek řekl, že média a vláda zprivatizovaly demokracii. „Tomu výroku nerozumím. Svobodu a demokracii buď máme, anebo o ni přijdeme, pokud si ji nebudeme vážit a nebudeme usilovat o to, abychom si ji zachovali,“ reagoval Dienstbier.

Celý pořad Události, komentáře ze 17. listopadu 2023 si můžete přehrát zde.