06

Únor

0

Dienstbier: Referendum je o nastavení pravidel

Masarykova demokratická akademie

„U každého referenda, které by se potenciálně konalo, je velmi důležité nastavit pravidla tak, aby lidé měli k dispozici kvalifikované informace před rozhodnutím,“ upozorňuje na to konto Jiří Dienstbier v pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus.

Advokát a bývalý sociálně demokratický politik Jiří Dienstbier během svého působení ve vládě před deseti lety sepsal návrh ústavního zákona o referendu.

„Referendum by mělo být součástí našeho ústavního pořádku, měla by být možnost, aby lidé rozhodovali v referendu na základě svého vlastního přání, vyjádřeného kvalifikovaným počtem podpisů pod peticí. Referendum by nemělo být každodenním nástrojem, spíše mimořádnou záležitostí,“ říká.

„Samozřejmě, že známe příklady referend ze zahraničí, která nebyla úplně šťastná. Konkrétně třeba o brexitu, které muselo u každého vyvolat otázky, zdali je to ten ideální způsob rozhodování,“ dodává.

Dienstbier podotýká, že se často nedá snadno opravit ani rozhodnutí bez referenda. „U každého referenda, které by se potenciálně konalo, je velmi důležité nastavit pravidla tak, aby lidé měli k dispozici kvalifikované informace před rozhodnutím. To znamená jak informace svědčící pro, tak i proti.“

„Existuje otázka, v jakých věcech referendum vůbec připustit. Byl bych nerad, kdybychom připouštěli referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie právě proto, že se jedná o velmi komplexní rozhodnutí a rozhodovaly by tam spíše emoce. Je to otázka nastavení pravidel,“ míní Dienstbier.

„Například je možné nechat otázku přezkoumat Ústavním soudem, zda je korektně položená a jestli na ni lze odpovědět, aniž by to bylo v rozporu například s ústavními principy.“

Celý záznamu pořadu Pro a proti z 31. ledna 2024 si můžete pustit zde.