31

Říjen

0

Špidla: Ekonomika stále stagnuje

Masarykova demokratická akademie

Naše ekonomika stále stagnuje a je potřeba otevřít diskuzi o tom, co dělat, aby začala růst, shodli se v pátek 27. října 2023 v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Danuše Nerudová a bývalý premiér Vladimír Špidla. Oba zároveň vyloučili, že by měl prezident jakoukoliv povinnost navštěvovat jednání Sněmovny. Špidla navíc dodal, že konkrétně do tématu rozpočtu není navíc vhodné, aby zasahoval.

Předkládaný rozpočet nazval Špidla jako „skutečně obyčejný“. Spatřuje v něm jen tupé škrtání. „Když se na něj podíváte, tak vidíte, že všichni kromě obrany dostali výrazně méně, někteří jaksi účetně o něco víc, ale v každém případě vzhledem k inflaci a podobně, je to vždycky méně,“ upozornil.

Prezident by podle Špidly při projednávání rozpočtu neměl být ve sněmovně přítomen. „Prezident je ústavně neodpovědný, takže nemá zasahovat do politiky přímo a myslím, že rozpočet je zrovna téma, které pro prezidenta vhodné není, takže myslím, že tady naopak vynechal správně,“ sdělil Špidla a podotkl, že návštěvy prezidenta ve Sněmovně nejsou založeny na nějaké tradici a účastnil se jich pouze občasně Miloš Zeman.

Celý záznam pořadu s Vladimírem Špidlou najdete na webu CNN Prima NEWS.