Zúčastněte se spolu s námi prvního ročníku Sociálně-ekologického fóra. Setkání poskytne prostor lidem a organizacím promýšlející spravedlivé cesty k přechodu na sociální a ekologickou ekonomiku a společnost. Společně budeme pojmenovávat českou situaci i s jejími zvlášnostmi a promýšlet možné strategie k solidární a udržitelné změně společnosti.
Fórum se bude konat v pátek a sobotu 6.–7. září 2024. Páteční podvečer zahájí v pražském kině Atlas veřejná debata o zvláštních výzvách středoevropského prostoru pro sociálně-ekologické hnutí. Sobotní celodenní program bude v Radlické kulturní sportovně pokračovat uzavřenými facilitovanými diskuzemi o strategiích spolupráce a vzájemném propojování témat.
Fórum je určené pro všechny, kdo se zabývají otázkou solidární a udržitelné budoucnosti v Česku, ať už se při tom pohybují v neziskových organizacích a sdruženích, politických stranách, médiích či jinde.
Účast na Fóru je bezplatná a v případě potřeby je možné zajistit ubytování na obě noci, hlídání dětí a proplacení cestovních nákladů.
Těšíme se na vás! Zájem o účast na celém programu či jeho sobotní části potvrďte do 18. června 2024 vyplněním tohoto registračního formuláře. Vybraní účastníci a účastnice budou informováni do 30. června 2024.
Na páteční debatu se stále můžete přihlásit skrz tento odkaz.
Po třech dekádách postkomunistické transformace se sociálně a ekologicky zaměřené politické strany, odbory či aktivistky a aktivisti nachází vesměs v defenzivě a často musí bojovat i o pouhou oprávněnost své existence. Ve snaze o změnu kromě toho naráží na čím dál zřejmější vyprázdněnost snu o dohánění Západu a na nástup pravicového konzervativismu. A to často zejména u lidí, které by tito aktéři chtěli s vizí spravedlivé a udržitelné budoucnosti oslovovat. Místo toho se mezi těmi šíří transformační únava a frustrace poražených.
Co všechno určuje situaci společenských sil usilujících o sociální a ekologickou budoucnost ve střední Evropě? Shodnou se dotčení aktéři na její společné vizi? Co si mohou vzít z jednotlivých dílčích úspěchů a v čem selhali? Jaká přesvědčení musí do budoucna přehodnotit a jaké strategie volit? Na čem má smysl napříč postkomunistickou Evropou, ale i rozvětveným českým hnutím spolupracovat, a kde jsou limity takové spolupráce?
O těchto otázkách budou debatovat:
Vedran Horvat, ředitel Institute of Political Ecology Záhřeb (IPE) a kandidát strany Možemo! (HR)
Monika Martišková, analytička, Central European Labour Studies Institute Bratislava (SK/CZ)
Vojtěch Michal, aktivista, Iniciativa nájemníků (CZ)
Jan Sowa, sociální teoretik, Akademie výtvarných umění Varšava (PL)
moderace: Anna Kárníková, ekoložka
Po debatě je prostor pro pokračování debaty v neformální atmosféře v kavárně Atlas rostlin v budově kina.
Debata bude simultánně tlumočená do češtiny.
Akci pořádá zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v Česku.