Programový den na MFDF Ji.hlava za podpory MDA
Navštivte na letošním Inspiračním fóru v Jihlavě programový den podpořený Masarykovou demokratickou akademií. Inspirační fórum je platformou Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava pro společné přemýšlení o současném světě. Masarykova demokratická akademie na něm již pravidelně ve spolupráci s českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung podporuje tematické dny zaměřené na vztah digitalizace, společnosti a demokracie.
Pro rok 2023 jsme zvolili téma Skutečná revoluce? Jak AI promění lidství. Probíhat bude v rámci festivalu MFDF Ji.hlava v sobotu 28. října 2023.
V současnosti mnohé nasvědčuje tomu, že umělá inteligence bude dál zásadním způsobem měnit svět. Nesporně promění práci s textem a daty, ale také roli médií, podstatu práce a zaměstnávání vůbec, sociální kontrolu a vlastnické vztahy. Dá se čekat, že bude mít vliv i na to, čemu říkáme demokracie. Bezprecedentními proměnami v rychlém tempu si můžeme být jistí. Jejich skutečnou podobou ne. Proto potřebujeme zasvěcené scénáře, abychom si o budoucnosti mohli učinit alespoň hrubé představy. A abychom se na její rychlé přicházení mohli různými způsoby připravovat – nejen osobně, ale i občansky a politicky.
Reálné možnosti AI. O tom, co podle dat AI skutečně zmůže
Host: Jan Cibulka (datový novinář)
28. 10., 10.00, česky
Umělá inteligence vtrhla v posledních měsících a letech nečekaně do odvětví, kde jsme si ji dříve nedokázali úplně představit, a v souvislosti s jejím rozmachem slýcháme mnohé ambiciózní předpovědi: nahradí novináře, ochrání děti na internetu, napíše domácí úkoly. Datový žurnalista Českého rozhlasu Jan Cibulka nám na deseti příkladech napříč politikou i redakcemi ukáže, kde nás může čekat zklamání i k čemu se AI naopak hodí.
Umělá inteligence ve službách kapitalismu. O technologickém pokroku a společenské stagnaci
Host: Paris Marx (kritik technologického průmyslu)
Moderuje: Matouš Hrdina (publicista)
28. 10., 12.00, česky/anglicky
Promění AI skutečně od základů způsob, jakým pracujeme, bavíme se, žijeme? Přeroste člověka a přinese zkázu? Nebo jen lidé z technologického průmyslu nafukují prázdnou bublinu, aby prodali svůj produkt? Ať s pozitivním nebo negativním vyzněním, rozptylují nás velkolepá vyprávění o revoluční změně od kritického zkoumání skutečných dopadů AI na náš život. Místo toho, abychom věnovali pozornost možnostem regulace, soustředíme se na předkládané vize budoucnosti. Paris Marx ukazuje rizika, která umělá inteligence představuje pro pracující z celého světa, i to, jak technologický průmysl dlouhodobě využívá jazyk emancipace, aby nás přiměl věřit projektům, které jsou v rozporu s našimi zájmy. Jaké příběhy a představy obklopují technologie? A jaké jsou jejich reálné společenské dopady?
Práce za časů AI. O tom, jak umělá inteligence mění práci i umění
Hosté: Šárka Homfray (odborová právnička a feministická komentátorka), Ondřej Lánský (sociolog), Ondřej Vavrečka (filmař, hudebník, výtvarník a kurátor)
Moderuje: Kateřina Smejkalová (politoložka a publicistka)
28. 10., 14.30, česky
Debaty o proměně práce v kontextu digitálních platforem a zakázkové ekonomiky opanovala v posledních měsících otázka, jakou roli v tom všem hraje a bude hrát umělá inteligence. Po tom, co se široká veřejnost seznámila s velkými jazykovými modely díky ChatuGPT, začalo být všeobecně zřejmé, že AI se bude plést do práce širší a rozmanitější skupině, než jsme možná čekali. Od letošního května, kdy ve Spojených státech začala stávka scénáristek*ů, se nelze otázce budoucnosti kreativních profesí v souvislosti s AI vyhnout. Jaké bude mít AI dopady na práci? Jaké na ni má dopady už dnes? V čem nás dokáže nahradit? Zasáhne disproporčně ženy nebo jiné skupiny? Skutečně zásadně promění svět práce, nebo jen prohloubí stávající problémy?
EU vs. AI. O možnostech a současném stavu regulace AI v Evropské unii
Hosté: Monika Hanych (právnička), Hajira Maryam (mediální manažerka)
Moderuje: Klára Votavová (publicistka, výzkumná pracovnice)
28. 10., 17.00, česky/anglicky
Instituce Evropské unie aktuálně připravují nový Akt o umělé inteligenci. Ten by měl některá užití umělé inteligence – například systém sociálních kreditů – zcela zakázat, a pro jiné, jako je třeba využití algoritmů na pracovišti nebo rozpoznávání obličejů, stanovit přísnější pravidla. Akt ošetřuje i to, na jakých datasetech lze umělou inteligenci trénovat. Je taková regulace dostatečná, nebo by měla přitvrdit? Nepodkope si EU příliš přísnými pravidly svoji konkurenceschopnost a technologické kapacity? Dokáže Unie účinně regulovat systémy, které z většiny v Evropě ani nevznikají? A je vůbec možné efektivně legislativně ošetřit odvětví, které se tak dynamicky vyvíjí?
Jak se dělá umělá inteligence. O vývoji umělé inteligence a o tom, co znamená jí nerozumět
Host: Stanislav Fořt (výzkumník v oblasti AI)
Moderuje: Michael Rozsypal (moderátor a novinář)
28. 10., 19.30, česky
V debatách o překotném vývoji umělé inteligence někdy slýcháme matoucí, nejasné nebo dokonce protichůdné informace – někteří v ní vidí pokrok, který nám zásadním způsobem usnadní život, jiní vykreslují dystopickou budoucnost a varují před důsledky zdokonalování inteligence, které často ani sami vývojáři plně nerozumí, podle dalších se žádná technologická revoluce nekoná. Sledujeme teď v přímém přenosu historický přelom ve vývoji AI, nebo jde o bouři ve sklenici vody? Máme se AI bát? Nahradí umělá inteligence básníky a programátory? A kdy přijde obecná umělá inteligence, jak bude vypadat a co to bude pro lidstvo znamenat?
Program dne najdete také přímo na stránkách Inspiračního fóra.