26

Únor

0

Ostrá: Zaměstnanci, střední třída, rodiny. Nedobrovolní sponzoři oligarchů

Masarykova demokratická akademie

Ekonomičtí odborníci vládě poradili provést zásadní změny v zákoníku práce. Nejzávažnějším prvkem je možné zavedení propouštění bez udání důvodu. U ministra financí Stanjury plán našel odezvu a ministr práce Jurečka už pilně připravuje paragrafy.

Spolu se snazším propouštěním Jurečkovo ministerstvo připravuje i zkrácení dvouměsíční výpovědní lhůty na měsíc a prodloužení tříměsíční zkušební doby. Veškeré změny zhoršují postavení zaměstnanců a posilují největší firmy. Vláda tím navazuje na tradiční politiku ODS, která se řídí zájmy oligarchů a jejich lobbistů.

Ekonomická krize, která pro většinu lidí ještě neskončila, obnažila strukturální problémy české ekonomiky. Jsme v pasti středních příjmů. Kvalifikovaná pracovní síla nedostává za svou práci důstojnou odměnu. Vláda nedělá kroky k tomu, abychom překonali problémy ekonomiky založené na levné pracovní síle.

Vzpamatováváme se z rekordní inflace, kterou jsme nezažili 30 let. Vláda do toho zcela nesmyslně zvýšila DPH na řadu položek, včetně vodného, tepla nebo léků. Ceny potravin jsou stále vysoké. To logicky snížilo spotřebu doma a přimělo miliony lidí jezdit nakupovat do zahraničí. Na DPH se proto vybralo o pět miliard méně než loni.

Ve stylu pesudokonzervativní politiky ODS začala opět zvyšovat daně, navzdory veškerým svým předvolebním slibům. Vzrostla složená daňová kvóta a padl poslední argument tzv. pravice, že daně ve skutečnosti nezvyšuje. Daňová zátěž se nejméně dotýká těch, kteří vydělávají nejvíc – nadnárodních firem, oligopolních podniků, spekulantů nebo rentiérů.

Korporátní daň, tedy daň z právnických osob, patří v České republice k jedné z nejnižších. Neexistuje zdanění kapitálových příjmů. Podílové fondy se po třech letech od nabytí nedaní vůbec. A jaké je zdanění práce? Pokud do průměrné hrubé mzdy 40 tisíc korun započteme pouze základní daňovou slevu na poplatníka, bude tvořit odvod státu celých 53,4 %. Zaměstnanci, kteří tvoří páteř naší ekonomiky, doplácejí na luxusní život těch, kteří nevytvářejí žádné hodnoty.

Zlepšení postavení zaměstnanců a podpora střední třídy jsou jedním z největších dluhů této vlády. Zvláště zoufalý je přístup vlády v podpoře rodičů, kteří se vracejí na pracovní trh. Symbolem toho je zrušení slevy na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení a zdanění firemní školky, která dosud byla jako firemní benefit od daně osvobozená. To jsou kroky, které míří přímo proti snahám zvrátit nepříznivý demografický trend.

Uvedené problémy brzdí růst naší ekonomiky. Vláda nemá odvahu je řešit. Místo toho omezuje práva zaměstnanců a pouští žilou střední třídě.

Vláda se hájí, že rozpočtové možnosti jí nedovolí na vzniklé ekonomické problémy reagovat. Nemusela by být tak bezradná, kdyby čestně přistoupila k plnění vlastního programu. Naši ekonomickou výkonnost dlouhé desítky let brzdí odliv zisků do zahraničí, který nás ročně připraví až o 400 miliard korun. Zpackaná daň z nadměrných zisků největších podniků a zrušení superhrubé mzdy rozpočet připravily o dalších 250 miliard ročně.

Vrátili jsme se o 5 let nazpátek. A abychom dokázali udržet své rozpočty, kupujeme zboží ve slevách za cenu, která před rokem byla plnohodnotná.

Komentář Daniely Ostré původně vyšel 26. února 2024 v Mladé frontě DNES.