08

Březen

0

Michal Pícl v Debatě Jana Macháčka: Co soudíte o kryptoměnách?

Masarykova Demokratická akademie

Důvěra v systém

Moderní měnové systémy nejsou bezchybné a například českou monetární politiku lze kritizovat z řady chyb, ať už nevědomých nebo záměrných. To by ale ve výsledku nemělo vést k vytváření alternativních měnových systémů. Důležitým aspektem debaty o měnách je pak důvěra v systém. Bez ní a zájmu většiny obyvatel bude bitcoin pro obyčejné lidi nadále spíše kuriozitou k použití v kavárnách, či obchodech nabízejících ji spíše jako další službu pro zákazníky než jako alternativní platební možnost.

Dopad na životní prostředí

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že se bitcoin stal jen zábavou pár pomatených anarchokapitalistů, kteří si ve svých úkrytech hrají na bankéře. Bohužel lze pozorovat i zásadní společenské dopady. Díky své anonymitě se tento digitální systém stal prostředkem, kterým se lze vyhnout hledáčku demokratických institucí a právnímu systému jako takovému a mnohdy je využíván černým trhem k směně drog, zbraní, či lidí.

Neopomenutelný je i dopad kryptoměny na životní prostředí. Lidé si příliš neuvědomují, že veškeré internetové technologie a záplava dat nejsou jen neviditelnou energií plující vesmírem, ale představují obrovská energeticky náročná datová centra. Kapacita potřebná k těmto úkonům pak spotřebuje enormní množství energie, které vždy není z nejčistších zdrojů.

Masivní těžba kryptoměny se dnes díky levné ceně elektřiny odehrává především v Číně, kde jsou elektrárny poháněny na bázi spalování hnědého uhlí. Zábava pro pár nadšenců se tak postupně mění v ekologickou katastrofu díky extrémní uhlíkové stopě, kterou za sebou energeticky náročná těžba virtuální měny zanechává.

 

Další odpovědi můžete najít v původním textu, který vyšel dne 8. 3. 2018 na České pozici.