28

Srpen

0

Eichler: Konsolidační balíček je pouhou záplatou

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve středu 23. srpna 2023 hostem Studia ČT24, kde komentoval projednávání vládního konsolidačního balíčku.

Konsolidační balíček je podle Eichlera pouze záplata daňového výpadku, který ODS, ANO a SPD způsobily ve druhé polovině roku 2020, kdy došlo ke zrušení superhrubé mzdy a zrušení některých majetkových daní. Balíček pak rozhodně nevytváří manévrovací prostor, ve kterém by vláda se současným stavem státu mohla něco dělat.

“Daň z příjmu právnických osob má být nově stanovena na pouhých 21 procent. Na příklad v sousedním Rakousku je tato daň o čtyři procentní body vyšší. Souhrnná daňová kvóta v České republice mezitím v posledních 10 letech osciluje kolem 34 procent, přičemž v Rakousku, Finsku či dalších zemích je to o 10% více,” zdůrazňuje Patrik Eichler. Kdybychom se tedy inspirovali rakouským daňovým systémem, tak dnes na daních ročně vybíráme o 500 až 600 miliard korun více. Polovinu z toho použijeme na likvidaci strukturálního deficitu státního rozpočtu a zbytek můžeme použít na rozvojové projekty. “Zároveň bychom se ale také měli ptát, proč si z národního plánu obnovy půjčujeme pouhých 19 miliard korun, namísto původního půl bilionu, který si vláda ještě na začátku roku chtěla půjčit,” dodává Eichler.

Celý rozhovor si můžete pustit zde.