05

Říjen

0

EICHLER: KOALICE SPOLU SE SNAŽÍ VYHNOUT POLARIZUJÍCÍMU STŘETU S ANDREJEM BABIŠEM

Masarykova demokratická akademie

Patrik Eichler byl v úterý 4. října 2022 hostem TV Nova. Komentoval tiskovou konferenci koalice Spolu k nadcházejícím prezidentským volbám.

Otázka pro něj je, proč se vůbec koná speciální tisková konference, jejímž výstupem je, že koalice Spolu nemá vlastního prezidentského kandidáta, ale že podporuje kandidáty hned tři. Koaliční strany tak nedokázaly najít shodu na žádném společném kandidátovi, ať už novém, či již existujícím.

Byť toto rozhodnutí ukazuje jistou míru slabosti vládní koalice, je podle Eichlera logické. Koalice se tak může snažit vyhnout opakování polarizujícího střetu s Andrejem Babišem.

Babiš naopak čeká s oznámením kandidatury do poslední chvíle, aby se na něj ostatní nemohli připravit. Zároveň testuje podporu případných jiných kandidátů z hnutí ANO.

Josef Středula není podle Patrika ve střetu zájmů se svojí funkcí předsedy ČMKOS. Například současný brazilský kandidát na prezidenta Lula při své první kandidatuře kandidoval jako odborový předák a zcela otevřeně využíval odborovou strukturu k mobilizaci své vlastní podpory. Josef Středula toto nedělá a velmi úzkostlivě dbá, aby ani náznakem nespojil odborové mítinky se svou prezidentskou kandidaturou. Naopak pro Středulu bude problém se v určité chvíli od odborů odpoutat a vést mítinky na svou podporu, které nebudou spojovány se značkou ČMKOS.

Vstup Patrika Eichlera si můžete pustit zde. Rozhovor začíná po 38. minutě záznamu.