02

Říjen

0

Eichler: Debata na kterou nejsme připraveni

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pátek 29. září hostem Studia ČT24. Komentoval zejména plánované hlasování o vládním konsolidačním balíčku.

Balíček podle Eichlera vůbec nezohledňuje, že stát je podvyživený, chybí mu desítky tisíc zaměstnanců, ať už v administrativě, ve službách péče, ve zdravotnictví či třeba ve vzdělávání. “Státu zkrátka všude kam se podíváme chybí lidé, zatímco vláda chce tuto situaci řešit tím, že bude vázat rozpočtové výdaje na platy a snižovat počet státních zaměstnanců,” říká dodává Eichler. Vláda je tímto konáním schopna nanejvýš způsobit kolaps státu, jelikož není schopna se státem, jakožto strukturou, efektivně pracovat.

Podle Eichlera je klamáním veřejnosti říkat, že státní rozpočet a rodinný rozpočet spolu mají společného něco jiného, než že v obou rozpočtech se pracuje s penězi. Je třeba si říct, co je cílem státního rozpočtu. Ve chvíli, kdy si tento cíl určíme, tak vidíme, že zdroje jsou. “Jestliže mohou být zdroje na nadzvukové letouny, tak proč nemohou být zdroje na důchody nebo na posílení služeb péče?,” ptá se Eichler a dodává, že v příštích deseti letech z pracovního trhu odejde o 150 tisíc žen a 100 tisíc mužů více, než na pracovní trh přijde. “Takže my budeme muset muže posílat do služeb péče, a to je debata, na kterou vůbec nejsme připraveni,” glosuje závěrem.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.