12

Prosinec

0

Zaorálek: Se zeměmi západního Balkánu musíme jednat

Masarykova demokratická akademie

Předseda představenstva MDA Lubomír Zaorálek byl v úterý 6. prosince 2022 hostem Rádia Zet. V souvislosti s konáním summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu v Tiraně mluvil o procesu budoucího rozšiřování EU.

„Nemyslím si, že by v blízké době došlo k rozšiřování Evropské unie, rozhodně s nimi ale musíme jednat,“ říká bývalý ministr zahraniční Lubomír Zaorálek. Podle něj je to kvůli různým fázím některých zemí v integračním procesu.  

S některými zeměmi byla podle Zaorálka zahájena přístupová jednání. „Jde třeba o Černou horu nebo o Srbsko,“ říká. „Některé jsou pouze kandidátské země, v případě Bosny a Hercegoviny mluvíme dokonce teprve o potenciálně kandidátské zemi,“ připomíná bývalý šéf resortu zahraničních věcí.

V případě Srbska a Černé hory by přístupová jednání mohla být dokončena v roce 2025. Podle Zaorálka ale jde spíš ambici. „V Srbsku je to vázáno na to, aby byla uzavřena kompletní dohoda s Kosovem,“ dodává. To ovšem není uznáno několika členskými státy EU jde třeba o země jako je Slovensko, Rumunsko, Řecko nebo Španělsko.

Celý článek a rozhovor najdete na radiozet.cz.