10

Únor

0

Zaorálek: Je třeba postupovat od eskalace k deeskalaci

Masarykova demokratická akademie

Předseda MDA Lubomír Zaorálek byl ve středu 8. února 2023 hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Společně s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským hodnotili pokračující ruskou invazi na Ukrajinu.

„Dlouho jsme mluvili o vítězství, to se skloňuje všude,“ připomněl bývalý šéf české diplomacie Zaorálek. Jedním dechem ale dodal, že někteří experti včetně vysoce postavených generálů nyní upozorňují na to, že představa, že Ukrajinci mohou vyhnat Rusy ze svého území, může být nereálná. „Problém je v tom, že se vsadilo na vítězství, které nikdy nebylo přesně definované a které dnes ani neumíme definovat,“ míní Zaorálek.

Osobně prý nerozumí tomu, proč se nyní tolik mluví o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, považuje to za absurdní. Podle Zaorálka je třeba postupovat od eskalace k deeskalaci konfliktu, následně k příměří, míru a k vytvoření „určité důvěry“. „Pak můžeme mluvit o rekonstrukci, potom o reformě a nakonec o integraci Ukrajiny. Všechny ty fáze, které jsem popsal, jsou náročné na přípravu i zvládnutí,“ má jasno exministr.

„Chceme válku, která bude dlouhá 60, 70 let? V tuto chvíli je zřejmé, že nejsme schopni jako Evropa dodat tanky, které slibujeme, včas. Je vidět, že naše schopnost dodávat (Ukrajině) zbraně dostatečně rychle, není velká. To bychom si měli přiznat,“ je skeptický Zaorálek. Zamýšlí se nad tím, zda dodávky zbraní mají být tou jedinou „kartou“, kterou Západ hraje. Diplomatické snahy považuje za velice omezené, navíc připomněl, že například při válce ve Vietnamu trvala jednání o míru několik let. “Kde je Evropa a jak jinak se kromě dodávání zbraní angažuje?” ptá se.

Celý komentář Lubomíra Zaorálka si můžete pustit zde.