07

Květen

0

Zaorálek: Čína se chce předvést

Masarykova demokratická akademie

Předseda MDA a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek byl ve čtvrtek 27. dubna hostem pořadu 360° na CNN Prima News. Komentoval aktuální dění na Ukrajině a možné diplomatické intervence Číny.

Zaorálek je přesvědčen, že v tuto chvíli možná přihlížíme určité šachové partii, které úplně nerozumíme. Pro tuto partii je totiž zásadní, co se odehrálo při návštěvě Si-Ťin Pchinga v Moskvě. To co se nyní na Ukrajině děje, souvisí s tím, co se v Moskvě dohodlo.

Podle Zaorálka je Čína pravděpodobně jediná země, která je schopna vyjednat určitý kompromis, na který Rusko přistoupí, neboť vyjednávaní vedená Čínou by v tuto chvíli byla pro Rusko asi nejvýhodnější alternativou.

Čína zároveň podle Zaorálka stojí o to, aby předvedla, že je schopna přinést mírové řešení sporů. Od vyřešení Mugabeho v Zimbabwe slaví Čína řadu diplomatických úspěchů. Dnes si za její asistence Írán a Saúdská Arábie podávají ruce a navazují diplomatické vztahy, prosazuje se v západem opuštěném Afghánistánu. Ukončení války na Ukrajině by pak bylo dalším v řadě těchto úspěchů. Tím by Čína oslovila zejména státy globálního jihu, které se z většiny o výsledek války na Ukrajině nezajímají, a jde jim pouze o ukončení konfliktu.

Celý záznam pořadu si můžete pustit zde.