21
Říjen
0
Masarykova demokratická akademie
Bývalý premiér Vladimír Špidla byl ve středu 18. října hostem pořadu Události, komentáře na ČT24, kde komentoval hlasování o nedůvěře vlády i státní rozpočet pro příští rok. Opozice podle něj předkládá „celou změť nejrůznějších názorů“, vládní prohlášení ale má za „mrtvou literu“. Podpořil by konec současného kabinetu.
Koaliční vláda Petra Fialy odolala ve sněmovně po jednatřiceti hodinách i třetímu opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Výsledek se vzhledem ke koaliční většině očekával. Podle Špidly je to běžná součást parlamentní demokracie a politického zápasu.
Podle Špidly opozice předkládá „celou změť nejrůznějších názorů“, z níž se dá těžko vytáhnout něco zásadního. Sám by vytáhl jiné problémy. „Mě by zajímalo, jakým způsobem je zajištěna zdravotní péče. Je naprosto zjevné, že v některých místech vzniká něco, co bych nazval stomatologickou pouští. Že když jsem v problémech, nedostanu se k zubaři,“ sděluje bývalý premiér.
„Velmi by mě zajímalo, jakým způsobem fungují některé veřejné služby. Znám lidi, kterým čtyři měsíce nebyl vyplacen mateřský příspěvek. Našel bych celou řadu podstatnějších argumentů,“ uvádí. Vládní prohlášení o nezvyšování daní a realita se podle něj dost odlišují, vládní proklamace jsou tak podle Špidly „mrtvou literou“. „Já bych hlasoval pro to, aby tato vláda skončila,“ uvedl. Zároveň nepředpokládá, že by vznikla vláda opoziční.
Špidla si myslí, že konsolidace veřejných rozpočtů je potřebná a vyžaduje „radikální nové promyšlení daní“. „Je třeba, aby se daleko výrazněji zatížili ti, kteří peníze mají, tedy především velké korporace,“ myslí si. Na argument, že by pak z Česka mohl kapitál odejít, odpovídá, že „konkurenceschopnost, která je založená na nízkých daních a nízkých mzdách, není něco, co bychom si měli dlouhodobě přát.“ Česko podle něj není zaostalý stát, má kvalifikovanou pracovní sílu a poměrně silný průmysl. Úprk korporací by podle něj nenastal.
Špidla říká, že potenciální nastartovaný růst by zvýšil příjmy a ulehčil situaci, ne však „jakýkoliv růst“, který by v sobě nenesl míru inovace a změny. „Záleží na tom, kdo zaplatí konsolidaci veřejných rozpočtů. Sociální demokraté a já říkají, že to mají zaplatit velké korporace, které jsou v naší situaci víceméně zvýhodněné z řady důvodů proti malým a středním podnikům,“ zopakoval.
„Když mluvíme o tom, že se někdo něčím platí, většinou myslíme penězi, ale ono se platí i něčím jiným. Když radikálně snížíte dostupnost zdravotnictví, tak valuta, kterou se platí, je utrpení,“ uvádí expremiér.
Celý pořad s Vladimírem Špidlou si můžete pustit zde.