23
Listopad
0
Masarykova demokratická akademie
Penzijní reforma, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, počítá se zvýšením důchodového věku i zpomalením růstu nových penzí. „Ministr Jurečka vytváří systém, který je sociálně neudržitelný a nepřijatelný,“ soudí expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla v pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus.
Špidla souhlasí s tím, že je důchodová reforma nutná. Ministr Jurečka ale podle něj nabízí delší práci a nižší důchody.
„A když dáte dohromady snížení vyměřovacího základu a systému valorizace, je víc než zřejmé, že zhruba za 15 až 20 let nebudou důchody schopné poskytnout odpovídající sociální podporu. To znamená, že budou sociálně neudržitelné,“ naznačuje bývalý ministr práce a sociálních věcí.
Podle Špidly nejsou důchody tak, jak to navrhuje ministr Jurečka, spravedlivé. Není podle něj ani pravda, že nejsou v současné době ufinancovatelné.
„Je pravda, že nejsou ufinancovatelné mechanismem čistě přes mzdy,“ konstatuje. „A pokud hovoříme o nějakých třetích pilířích, tak odkud se tam ty peníze dostanou? Dostanou se tam z kapes lidí. Čili v zásadě zvyšujete náklady na důchody, ale směřujete ty peníze do krajně nejistého systému,“ konstatuje bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.
Špidla je přesvědčen, že by stabilita důchodů měla být dál zajištěna průběžným systémem. Ekonomicky schopný stát by podle něj měl 12 a půl procenta HDP na penze zvládnout.
„Kdyby v roce 2050 chybělo pět procent HDP… v současné době se na důchody dává zhruba nějakých osm či devět procent, takže plus pět je 13. Rozpočtová rada říká, že 12,5. Čili to je věc, která je kapacitou moderního státu zvládnutelná. Průběžný systém zavedl Otto von Bismarck v 19. století a přežil všechny inflace, války, krachy, žádný kapitálový systém nepřežil tak dlouho,“ připomíná Špidla.
Nerovnováha veřejných financí je pak podle Špidly způsobená špatným daňovým mixem, který umožňuje nepřiměřený odliv kapitálu prostřednictvím nadnárodních společností.
„Jak dividend, tak vnitřním účetnictvím. Je to daleko víc, než by odpovídalo zemi naší velikosti. Je třeba sáhnout tam, kde prostředky unikají, a tímto způsobem unikají nepřiměřeně. Většina odhadů se pohybuje kolem 400 miliard,“ naznačuje bývalý premiér a ministr práce a sociálních věcí.
Celý záznam pořadu Pro a proti naleznete na stránkách Českého rozhlasu Plus.