Přednáška ředitele NP Šumava Pavla Hubeného v rámci série

Odloženo! Šumava: Jak změnil národní park život obyvatel

Akce se koná 19. 03. 2020 v 18:00

⇒ Pozor, přednáška je odložena! Omlouváme se, ale přednášku jsme nuceni vzhledem k mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví v souvislosti s COVID-19 odložit na nový, zatím neurčený termín. Budeme vás o něm včas na našich stránkách a sociálních sítích informovat. Informace vám také pošleme e-mailem, pokud vyplníte registrační formulář níže na této stránce. Všechny informace o akcích MDA během mimořádného opatření naleznete na našem webu zde. Děkujeme za pochopení.

 

Srdečně zveme na druhou přednášku o šumavském národním parku, jejímž hostem znovu nebude nikdo povolanější než jeho ředitel, Pavel Hubený. Po první přednášce, ve které jsme se zaměřili na výsledky přírodních procesů v šumavských bezzásahových zónách, se podíváme na vliv NP Šumava na život jeho obyvatel.

Přednáška se bude konat ve čtvrtek 19. března 2020 od 18.00 v prostorách Masarykovy demokratické akademie v Lidovém domě (Hybernská 7, Praha).

Vznik Národního parku Šumava spadá do časně porevoluční doby. Změny v sociální i hospodářské oblasti se za posledních téměř třicet let měnily nejen kvůli existenci parku, ale také díky společenským změnám. Změnil se charakter práce v primárním sektoru, zvýšila se efektivita výroby a zároveň se zavedením hospodářské soutěže se změnily způsoby zaměstnávání dělnických profesí. Správa dělnické profese uvolnila pro trh práce a volné podnikání, zároveň se díky soutěži snížil počet nově vzniklých zaměstnavatelů.  Staří lesní dělníci nebyli na trhu práce schopni konkurovat. To odstartovalo odliv původního obyvatelstva ze Šumavy, nejen z národního parku. Podobný proces proběhl v zemědělství. S rozpadem státních podniků se fakticky snížil počet zaměstnávaných osob. Objevily se ale nové výzvy: práce ve službách. Rozvoj turistiky zvedl návštěvnost a s ní i poptávku po službách. Ačkoli trvale bydlících ubývá, roste zastavěná plocha. A v tom je důležitou komoditou příroda a krajina Šumavy. Průzkum návštěvnosti a názorů návštěvníků, který proběhl v letech 2018–2019, přinesl mnoho nových a důležitých informací. Tou hlavní je, že lidé navštěvují Šumavu pro její přírodu, nepovažují omezení ochrany přírody za fatální a že rezervy vidí hlavně v kvalitě turistické infrastruktury.

 

 

Oblíbené

AKCE MDA A KLUBŮ

Ochrana osobních údajů