Online debata o řešení sucha v Česku

Největší sucho za 500 let? Jak nepokračovat v chybách

Akce již proběhla 28. 05. 2020 v 16:30

České republice hrozí nejhorší sucho za poslední 500 let. Nejde přitom už jen o výjimku, ale o dlouhotrvající stav. Jak z toho ven? Zveme vás na seminář, který představí řešení sucha v Česku. Online debata Největší sucho za 500 let? Jak nepokračovat v chybách se bude konat ve čtvrtek 28. května od 16.30 prostřednictvím platformy Zoom, streamována bude také na našem Facebooku. Odkaz pro připojení se k debatě v aplikaci Zoom vám pošleme po vyplnění registračního formuláře dole na této stránce.

V době dlouhotrvajícího sucha se otevírají stavidla finančních investic, stovek miliard, které mají vrátit Česko do podoby před pandemií koronaviru. Chceme se ale vrátit do starých kolejí? 

Investice přichází v době, kdy sucho už v Česku není jen výjimečnou epizodou a nelze předpokládat, že by se situace změnila sama od sebe. Příčin je mnoho – a jednou ze zásadních je bezohledné zacházení s krajinou. Naši krajinu jsme přizpůsobili strojům, ne stroje krajině.

V minulosti jsme statisíce hektarů půdy přeměnili prakticky na suchou step. Pokud krajinu nezměníme, jejímu vysychání nic nezabrání. Jedině návrat k přirozené podobě krajiny nám pomůže změnit zdánlivě neodvratitelný osud sucha.

Cílem našich investic a sil má být rekonstrukce krajiny a uchování kvalitní půdy. Jak naložit s krajinou, abychom jí vrátili její stabilitu, představíme na online kulatém stole, jehož hosty budou: 

 

Zdeněk Žalud, pracovník Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) 

František Pavlík, ředitel Odboru půdní služby Státního pozemkového úřadu 

Václav Hlaváček, viceprezident Agrární komory ČR 

Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR 

 

Debatu bude moderovat Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA.

 

Oblíbené

AKCE MDA A KLUBŮ