Mezinárodní debata Call to Europe v Olomouci

Konvergence v EU: Jak znovu zcelit Evropu?

Akce již proběhla 14. 02. 2019 v 16:00

Zveme vás na mezinárodní diskusi Konvergence v EU: Jak znovu zcelit Evropu?, která bude hledat odpovědi na řešení nerovností v rámci Evropské unie. Sever versus Jih. Různá životní úroveň. Rozdílná kvalita potravin. Odlišné mzdy. Východ versus Západ. To jsou ty nejviditelnější z dělících linií, které se táhnou Evropou.

Jak tyto nerovnosti překonat, o tom budou v prestižně obsazeném mezinárodním panelu debatovat:

László Andor, vedoucí katedry ekonomické politiky na Korvínově univerzitě v Budapešti a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění

Viktória Nagy, prezidentka mládežnické sekce Evropské odborové konfederace

Uwe Optenhögel, viceprezident Nadace pro evropská progresivní studia (FEPS)

Conny Reuter, generální tajemník Solidar

Moderace se ujme Anna Kárníková, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku

Debata se bude konat ve čtvrtek 14. února od 16.00 v učebně Václava Havla na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Sbližování kvality života v Evropské unii je zatím spíše jen abstraktní cíl, jehož naplnění se pořád odkládá do nějaké blíže neznámé budoucnosti. Nejde o skutečnou a silnou snahu přibližovat společnosti a ekonomiky. Tím neodmítáme hmatatelné úspěchy dosažené po „jižním“ a „východním“ rozšíření. Přesto existují dvě nešťastné osy: rozdělení na jih-sever mezi dlužníkem a věřitelskými zeměmi a rozpad východ-západ mezi ekonomikami s nízkými mzdami a vysokou přidanou hodnotou. Hospodářská a měnová unie, stejně jako rozpočet EU, vyžadují ambiciózní institucionální změny, které povedou ke zvýšení konvergence, např. silný „sociální rozměr“ a perspektivní průmyslová transformace. Hledání nových zdrojů pro konvergenci a dobře zaměřené investice je pro úspěch nepostradatelné. Je zapotřebí inovativní řešení v boji proti daňovým únikům a daňovým rájům. Alespoň na mentální a ideologické úrovni musí být falešný pojem „daňový ráj” vymazán mimo jiné z českého jazyka. „Daňový ráj“ pro málo privilegovaných znamená „příjmové peklo“ pro ostatní.

Debatu pořádá v rámci akce Call to Europe Masarykova demokratická akademie, Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v České republice, Nadace pro evropská progresivní studia (FEPS) a Nadace Jeana Jaurèse. Na akci bude zajištěn simultánní překlad pro češtinu a angličtinu. Vstup je volný.

Těšíme se na vás!

Oblíbené

AKCE MDA A KLUBŮ