Lepší svět v časech slábnoucího státu a globálních změn
⇒ Pozor, konference je odložena! Omlouváme se, ale konferenci jsme nuceni vzhledem k mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví v souvislosti s COVID-19 odložit na nový, zatím neurčený termín. Budeme vás o něm včas na našich stránkách a sociálních sítích informovat. Informace vám také pošleme e-mailem, pokud vyplníte registrační formulář níže na této stránce. Všechny informace o akcích MDA během mimořádného opatření naleznete na našem webu zde. Děkujeme za pochopení.
Tento rok v březnu si sociální demokracie bude připomínat třicet let od obnovovacího sjezdu, který se konal v tehdejším Domě odborů Pyramida. Právě o třicet let později, 23. března, vás zveme na konferenci, která obnovovací sjezd připomene.
Nebudeme se na ní ale ohlížet vzad, nýbrž vpřed: Spolu s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, předsedkyní komise pro základní hodnoty Sociálně demokratické strany Německa Gesine Schwan, místopředsedkyní ČSSD Janou Maláčovou nebo místopředsedou ČSSD Tomášem Petříčkem a předsedou Masarykovy demokratické akademie Lubomírem Zaorálkem budeme promýšlet, jak má sociální demokracie dosáhnout lepšího světa v časech slábnoucího státu a globálních změn.
Konference se bude konat v pondělí 23. března 2020 od 17.00 v Oreo Hotelu Pyramida (Bělohorská 24, Praha). Registrace bude otevřena od 16.15.
Vstup je volný, prosíme jen o potvrzení vaší účasti pomocí formuláře níže na stránce. Pozvánku si můžete stáhnout zde, k facebookové události se můžete přidat zde.
Karel Hrubý, předseda exilové Československé sociální demokracie (1989–1995)
Jan Hamáček, předseda České strany sociálně demokratické
Gesine Schwan, předsedkyně Komise pro základní hodnoty Sociálně demokratické strany Německa
Ochota zastat se hlasitě lidí práce stála v základech politického úspěchu sociální demokracie od devadesátých let. Jak sociální demokracie postupně sílila a stávala se částí establishmentu – tak se postupně vytrácela důvěra lidí v establishment i ve stát. Pravice ze státu a důvěry lidí vždy zvládla kus odkrojit – sKartami, církevními restitucemi i privatizací důchodů; sociální demokracie nezvládala za svých vlád stát tak rychle dávat zpátky do pořádku. Slabost historického konfliktu levice a pravice otevřela prostor volání po vládě manažerské pevné ruky i virtuální svobodě jednotlivce.
Lidé pracující ale v tomto politickém pohybu nezmizeli a nezmizela ani potřeba jejich ochrany. Proměnil se, totiž zeslábl, stát a proměnila se podoba práce. K tradičním střetům o školné nebo placené zdravotnictví přibyla viditelná bytová krize, ale i globální bezpečnostní hrozby a potřeba reagovat na změny klimatu. Jaké struktury a sítě jsou potřeba, aby šlo i v 21. století dělat politiku? Jaká témata si má vzít za své sociální demokracie a jaká má nechat jiným hráčům? O tom především bude naše debata.
Petr Agha, právník a sociolog
Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí
Tomáš Petříček, ministr zahraničí České republiky
Kateřina Smejkalová, politoložka
Gesine Schwan, předsedkyně Komise pro základní hodnoty SPD
Shrnutí debaty: Lubomír Zaorálek, předseda Masarykovy demokratické akademie
Vladimír Špidla, předseda (2001–2004) a člen-obnovitel České strany sociálně demokratické
Debatu pořádáme spolu s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v České republice. Simultánní tlumočení pro český a německý jazyk je zajištěno.