Představení českého překladu knihy Roberta Misika

Falešní přátelé obyčejných lidí

Akce již proběhla 22. 09. 2020 v 18:00

Ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR, vás zveme na představení českého vydání knihy „Falešní přátelé obyčejných lidí” úspěšného rakouského levicového publicisty Roberta Misika. O jeho tezích k podhoubí, ze kterého vyrůstá pravicový populismus, bude spolu s autorem knihy Robertem Misikem diskutovat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Debatu bude moderovat Kateřina Smejkalová, vědecká pracovnice zastoupení FES v Praze.

Akce se bude konat online v úterý 22. září 2020 od 18.00. Pokud se chcete připojit prostřednictvím aplikace Zoom, potvrďte prosím svoji účast do 21. 9. zde https://www.fesprag.eu/index.php/2020_2209/. Debata se bude vysílat také prostřednictvím Facebooku. K události se můžete přidat zde. V aplikaci Zoom bude také zajištěno simultánní tlumočení.

Pracující třídy jsou vystaveny ekonomické konkurenci, zaznamenávají společenský sestup, jejich příslušníci zažívají, jak jsou snadno vyměnitelní a že je jejich styl života znevažován. Existuje vztek těchto „obyčejných lidí” související s hodnotami a normami, které se za posledních 200 let v lidových třídách vyvinuly. S étosem tvrdé práce, s povědomím, že člověk nic nedostane zadarmo, ale že mu za jeho výkony náleží respekt. K těmto hodnotám patří i rovnostářský duch: že každý má stejnou hodnotu; hrdost na to být „obyčejný člověk”; smysl pro komunitu včetně lokálního patriotismu a rebelská, ale současně tradiční kultura.

Robert Misik popisuje plasticky, s pomocí empirie a empatie, jak se hodnoty pracujících tříd vyvíjely a jak jsou dnes falešnými přáteli „obyčejných lidí” zneužívány. Misik tvrdí, že rozmach populismus nelze vysvětlit, dokud člověk neporozumí skrytým zneuznáním v rámci třídní společnosti.

Robert Misik, narozený v roce 1966 ve Vídni, je novinář a politický spisovatel. V roce 2019 obdržel cenu Keynesovy společnosti za ekonomickou publicistiku. V roce 2018 vyšla sbírka jeho esejí Láska za časů kapitalismu.

Těšíme se na vás!

 

Oblíbené

AKCE MDA A KLUBŮ