Online debata u příležitosti 110. výročí narození Willyho Brandta
Willy Brandt, zásadní osobnost německých, evropských a sociálnědemokratických politických dějin 20. století, by 18. prosince oslavil 110 let od narození. Pojďte si s námi připomenout jeho politické dědictví pro dnešní svět v online debatě „Demokracie, ekologie a mír v odkazu Willy Brandta”. Debata se bude konat online v úterý 12. prosince 2023 od 10.00. Na sledování debaty prostřednictvím platformy Zoom se registrujte zde. Sledovat ji budete moci i na našich facebookových stránkách.
Pozvání přijali:
Hélène Miard-Delacroix, Univerzita Sorbonne, autorka knihy „Willy Brandt: Life of a Statesman”
Boris Zala, Proforum, bývalý poslanec Evropského parlamentu
Tomáš Nigrin, Katedra německých a rakouských studií, Fakulta sociálních věd UK (tbc)
Jörg Bergstermann, ředitel zastoupení FES v ČR a SR
Willy Brandt byl primátorem Berlína v době jeho rozdělení Berlínskou zdí. Německé, evropské i sociálnědemokratické politické dějiny 2. poloviny 20. století utvářel jako spolkový kancléř (Západního) Německa v letech 1969–1974, předseda Sociálnědemokratické strany Německa (1964–1987) a předseda Socialistické intenacionály mezi roky 1976 a 1992.
Celý svět oběhla fotografie Brandta, když v roce 1970 poklekl před pomníkem povstání ve varšavském ghettu. Jeho politické dědictví pro dnešní svět sužovaný klimatickou krizí, válkami a vzestupem autoritářské politiky je mnohem bohatší. Odpor proti autokracii a oddanost demokracii a svobodě ukazují už Brandtovy exilové aktivity během nacistické diktatury v Německu. Později na ně navázal i vládním programem „Odvažme se být demokratičtější”. Silnou zprávu dnešní společnosti přináší i Brandtova „Ostpolitik” prosazující dialog a uvolnění napětí navzdory antagonismu Studené války. Stejně tak nesmíme zapomínat na témata ekologické udržitelnosti a mezinárodní solidarity uplatňované mimo jiné v Komisi Sever–Jih.
Pojďte s námi diskutovat o tom, čím nás Brandtův odkaz může obohatit dnes. Na debatu zveme ve spolupráci se slovenským zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung a organizací Proforum.