Symposium ke 100. výročí založení školy Bauhaus
Srdečně vás zveme na symposium Bydlení ve věku strojů / bydlení dnes: Bydlení – technologie – společnost, které pořádáme spolu s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR, 25. září 2019 od 17.30 v Goethe-Institutu v Praze (Masarykovo nábřeží 32, Praha) v rámci programu B14/100 připraveného u příležitosti 100. výročí založení školy Bauhaus.
>>registraci na akci naleznete níže na stránce<<
Problém moderního životního stylu a bydlení jako základní životní potřeba v době nástupu fordistické sériové průmyslové výroby po 1. světové válce. Právě na ni reagovala škola Bauhaus vlastní uměleckou tvorbou. Tento historický pohled budeme konfrontovat se současností rovněž se potýkající s výraznou technologickou změnou, ale řešící více či méně podobnými způsoby dnešní problémy: demokratické uspořádání, nerovnosti, polarizace a radikalizace společnosti, vztah soukromého a komunitně sdíleného bydlení nebo rizika sociálních a politických zvratů během výrazné technologické transformace společnosti.
Mělo by být bydlení spojeno s právem na důstojný život, nebo je komodita jako každá jiná? Jak právo na bydlení naplnit ve vztahu k životnímu prostředí a omezeným zdrojům? Vyžaduje bydlení politicko-ideologickou oporu? Do jaké míry mohou nové technologie usnadnit nebo zvýraznit nerovnosti mezi lidmi a pomoci – nebo naopak znesnadnit – osvobození člověka?
18.00: Přivítání
18.05: Keynote
prof. Max Welch Guerra, politolog a urbanista (Univerzita Bauhaus Výmar)
Max Welch-Guerra působí jako profesor pro urbanistiku na katedře pro architekturu a urbanistiku Univerzity Bauhaus ve Výmaru a vede Bauhaus-institut pro dějiny a teorii architektury a urbanistiky. Je předním odborníkem na dějinný vývoj a soudobou podobu politiky bydlení, a to mimo jiné v kontextu odkazu Bauhausu.
18.30: Panel s následnou debatou
Jan Blažek, environmentalista (Katedra environmentální studií MU v Brně)
prof. Max Welch Guerra, politolog a urbanista (Univerzita Bauhaus Výmar)
Milan Kreuzzieger, historik umění (Centrum globálních studií)
Lenka Kužvartová, historička umění (Ústav pro dějiny umění FF UK)
Pavel Prouza, architekt (Ústav pro dějiny umění FF UK)
moderuje Kateřina Smejkalová (Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR)
Simultánní tlumočení bude zajištěno.