Co se odehrávalo první polistopadové měsíce v Ostravě? Dalo se zabránit „divokým devadesátkám”? A jakou roli v tom sehráli sociální demokraté?
Přijďte 17. listopadu od 17.00 do baru Kmart v Moravské Ostravě (Nádražní 3315/19a) nad těmito i dalšími otázkami debatovat s vůdčí osobností ostravského Občanského fóra, bývalým předsedou Poslanecké sněmovny, ministrem zahraničí a kultury za Sociální demokracii, Lubomírem Zaorálkem.
Sametovou revoluci si spojujeme hlavně s událostmi 17. listopadu 1989 na Národní třídě a následnými protesty v Praze. Ve skutečnosti ale volání po pádu “vlády jedné strany” zněla prakticky ze všech koutů republiky, včetně Moravskoslezského kraje.
20. listopadu se na dnešním Masarykově náměstí v Ostravě sešlo na 20 tisíc demonstrantů – studentů, umělců, ale i pracujících, kteří toužili po důstojném životě. Náměstí zaplnilo více lidí než při vyhlášení samostatnosti Československa v r. 1918.
Následný vývoj přitom nepředstavoval úplně to, co si lidé přáli. Divoká privatizace, zavírání provozů, vysoká nezaměstnanost, osekávání státu… Přestože mnoho lidí dostalo příležitost vycestovat či začít podnikat, řada z nich přišla o práci a upadla na společenské dno. Vývoj po Sametové revoluci rozdělil českou společnost na vítěze a poražené.
Akci pořádáme ve spolupráci s Mladými sociálními demokraty. Večerem vás provede vysokoškolský student Vojtěch Mrázek.
Těšíme se na vás.