08

Březen

0

Pícl: Česko by mělo víc danit kapitál

Masarykova demokratická akademie

Ekonom a člen představenstva MDA Michal Pícl odpovídal v anketě serveru peníze.cz, jak se tváří na návrh ministryně financí Aleny Schillerové na úpravu systému zdravotního pojištění, jehož součástí by měl být konec placení zdravotního pojištění za děti, seniory a nezaměstnané. Součástí dotazu také bylo, jak se dívá na možnou reformu daní.

Návrh naprosto postrádá logiku a ve svém důsledků může absolutně destabilizovat české zdravotnictví. Sedmdesátimiliardový výpadek, který by byl přenesen na bedra obyčejných lidí, snad nemůže akceptovat dnes už nikdo. Je to takový klasický recept z pravicové kuchařky: když chybí peníze, důchodci jsou ti, na kterých se šetří jako první.

Neměli bychom se nechat ošálit ani navrhovaným snížením daně z příjmů fyzických osob doprovázeným zvýšením odvodů za zdravotní pojištění. To nakonec dopadne právě na ty nejchudší. Ti dnes totiž díky daňovým úlevám neplatí žádné nebo minimální daně. Významný podíl jejich platby státu však tvoří odvody, které by se s návrhem ještě víc zvýšily! A přitom by si Česko konečně zasloužilo pořádnou změnu daňového mixu. Začít méně danit spotřebu a práci a víc danit kapitál. Vždyť už léta stát každoročně vybírá na daních víc peněz od obyčejných lidí než od korporací, které odsud následně ve velkém peníze vyvádějí pryč. Kolik se toho na lidi musí ještě naložit, než si to přiznáme?

 

Ostatní odpovědi si můžete přečíst na serveru penize.cz.