25

Srpen

0

Pavlík: Vládní škrty poškozují školství a ministr jen fantazíruje

Masarykova demokratická akademie

Deník Právo informoval, že českému školství ve státním rozpočtu už nyní chybějí miliardy korun, přitom vláda chystá další škrty. Konkrétně jen aby dodržela nová zákonná pravidla pro učitelské platy, měla by rozpočet navýšit minimálně o devět miliard. Ministerstvo financí však navrhuje školství neuvěřitelných 29 miliard sebrat. A to už Fialova vláda při schvalovaní zákonných pravidel pro platy podvedla své voliče a v rozporu s předvolebními sliby hodila přes palubu velkou část nezbytných zaměstnanců škol (např. asistenty pedagoga, školníky, zaměstnance školních jídelen).

Kabinet přitom vede bývalý ministr školství a bývalý rektor, který přínos investic do vzdělávání často zdůrazňuje. Kontrast mezi rétorikou a reálným přístupem je děsivý. Nepomohlo ani to, že ministr Bek po nástupu na ministerstvo lehkomyslně akceptoval škrty v rozpočtu školství, které sliboval nahradit novými 45 miliardami korun z evropského fondu obnovy. Dnes už je jasně vidět naivita této strategie.

Zaprvé, ač je správné směřovat velkou část evropských prostředků do vzdělávání, tyto zdroje nemohou nahradit výdaje ze státního rozpočtu. Určitě není možné je použít na platy učitelů a dalších zaměstnanců škol.

Evropské fondy mají pomoci inovacím, uhradit nějakou mimořádnou rozvojovou investici. Nemohou suplovat výdaje na školství, které každý civilizovaný stát financuje ze státního rozpočtu.

Zadruhé Fialova vláda s novým plánem obnovy přichází pozdě. Při tvorbě toho původního za předchozí vlády ministři za sociální demokracii bojovali za to, aby co nejvíce prostředků získal rezort školství. Zlatý déšť 45 miliard slibovaný ministrem Bekem na první pohled vypadá jako náprava tehdejší ignorance hnutí ANO, ale na vyčerpání peněz z fondu obnovy zbývá už tak málo času, že na základě své zkušenosti z ministerstva nevěřím, že se to dá stihnout.

Zatřetí i těch slibovaných 45 miliard je nejspíše dost na vodě. Naposledy v červnu premiér Fiala kritizoval ministry Beka a Síkelu za nepřipravenost nového plánu obnovy. Vláda pak návrh plánu schválila, ale pro čerpání peněz jej ještě musí schválit Evropská komise. Od té doby bylo však ticho po pěšině a ve středu náhle vláda zařadila zpátečku a požadavek na půjčku zredukovala z celkem 137 miliard na 19 miliard.

Nakonec je však asi dobře, že z plánu ministra Beka nic nebude. V dokumentu, který v červnu schválila vláda, jsou totiž u školství vyčleněny peníze pro banky na studentské půjčky. Je to zjevně první krok Fialovy vlády k zavedení školného na vysokých školách. A to my sociální demokraté jednoznačně odmítáme.

Ministr Bek by tedy měl přestat fantazírovat s desítkami miliard z evropských fondů a místo toho teď vybojovat dostatek peněz ze státního rozpočtu na rok 2024.

Komentář Petra Pavlíka vyšel ve čtvrtek 24. srpna 2023 v deníku Právo.