14

Listopad

0

Netolický: ČSSD se musí od ANO radikálně odlišit

Masarykova demokratická akademie

Deník Právo přinesl zprávu ze konference Za svobodu, spravedlnost a solidaritu, kterou jsme pořádali ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR, u příležitosti 140. výročí sociální demokracie v českých zemích. Konference se konala 13. listopadu v prostorách budovy Galerie Mánes v Praze.

 

ČSSD se musí radikálně odlišit od hnutí ANO, se kterým se i jako vládní koaliční partner střetává. Na včerejší konferenci, již v pražském Mánesu uspořádala soc. dem. ke 140. výročí svého založení, to řekl místopředseda Martin Netolický. ANO podle něj vedou pravicově zaměření lidé, kteří v rámci liberálně-populistického hnutí bodují u veřejnosti s levicovým programem.

ČSSD byla u všech mezníků

Netolický řekl, že ČSSD byla u všech významných mezníků země, ale v posledních sněmovních volbách se z pozice hegemona politické scény dostala v podstatě na okraj politického spektra. Příčin výsledku je podle něj mnoho. Domnívá se však, že soc. dem. hnutí v Evropě i na celém světě se nyní vypořádává se současnou situací.

Naopak se nedomnívá, že by propad u voličů způsobila vnitřní krize ČSSD. Připomněl, že různé názory ve straně zaznívaly vždy, třeba v letech 1920 nebo 1948.

„Nebo v letech 1992, 1993, kdy se rozhodovalo, kterou cestou se sociální demokracie vydá,“ uvedl Netolický. Strana podle něj musí diskutovat, jestli předost dostane pragmatické křídlo, nebo soc. dem. liberálního charakteru, založená na hodnotách jako svoboda, solidarita, rovnost a spravedlnost.

Netolický je přesvědčen o tom, že ČSSD posílí i současná situace, kdy politice dominuje vládní hnutí ANO. „Bohužel se s tímto hnutím střetáváme, byť jako koaliční partner, ale střetáváme,“ dodal.

 

Text původně vyšel 14. listopadu 2018 v Právu.