Dokumenty mapující historický vývoj sociální demokracie a dělnického hnutí u nás, ale i v zahraničí. Nalezneme zde politické brožury, které se váží k vývoji sociální demokracie nebo sjezdové protokoly.
V roce 2019 jsme pro Vás začali digitalizovat nejstarší dokumenty z této část fondu, dokumenty jsou k dispozici zde.
Dokumenty týkající se vývoje komunistického hnutí u nás a v zahraničí. Najdeme zde díla od Karla Marxe, Friedricha Engelse, Zdeňka Nejedlého, Bohumíra Šmerala a jiných.
Dokumenty týkající se dějin střední Evropy. Nalezneme zde dokumenty týkající se celosvětových událostí, jako první a druhá světová válka, také zde nalezneme dokumenty, které mapují události v Československu (především válečná a poválečná léta, období normalizace či sametové revoluce). Jedná se o nejobsáhlejší tematickou sekci v knihovně,
Nedílnou součástí této sekce jsou dokumenty, jejichž autorem je, zakladatel akademie, T. G. Masaryk a nebo se vztahují k jeho osobě.
Obsahuje především studie o politických stranách, systémech a mezinárodních vztazích.
Díla klasické filosofie, představitelů různých světových filosofických a náboženských směrů, filosofické slovníky.
Monografie řešící otázku ženské emancipace, genderové rovnosti, rovných příležitostí pro muže a ženy, aspekty lidských práv a jiná témata, která v průběhu let rezonují společností.
Beletristická díla politických osobností, novinářů, osobností v exilu, které se vztahují především k událostem minulého století (např. druhá světová válka, období normalizace v Československu, emigrace).
Nalezneme zde také výběr klasické literatury.
Biografické a vzpomínkové monografie známých českých i zahraničních politických představitelů z minulé a současné doby.
Nejmenší část fondu s dokumenty o budování socialismu v Čínské lidové republice. Obsahuje především různé propagační materiály, beletristické monografie o životě v Číně a monografie o čínských dějinách.
Dokumenty, především protokolární sjezdy, vážící se k činnosti sociální demokracie. Většina těchto protokolů je v knihovnách těžce dostupná a jejich vlastnictví je poměrně unikátní záležitostí.
Mezi nejstarší protokoly patří například Protokol III. řádného sjezdu českoslovanské sociálnědemokratické strany v Rakousku: konaného dne 10., 11. a 12. dubna 1898 v Brně v Dělnickém domě.
Další digitalizované protokoly naleznete zde.
Dokumenty o Evropské Unii, například výroční zprávy o činnosti, publikace o členství ČR v EU a studie vydávané Nadací pro evropská progresivní studia (FEPS).
Dokumenty o hospodářském a sociálně politickém vývoji v Československu, ekonomické studie týkající se například vyhlídek současné ekonomiky a otázek budoucnosti (nástup umělé inteligence), zahraničních investic, bytové politiky a jiných témat a učební materiály vysokých škol.
Publikace o urbanismu, městech a životním prostředí v České republice.
Tituly především o jevech, které jsou předmětem sociologického zkoumání.
Jedná se o tituly, které se svým obsahem dotýkají fungování společnosti, práva, veřejné politiky, politických stran a jednotlivých světových organizací (NATO, OSN) a různé statistické ročenky.
Momentálně probíhá zpracování knižní pozůstalosti Dušana Havlíčka. Knihy z jeho fondu jsou k dispozici prostřednictvím online knihovního katalogu knihovny .
Kdo byl Dušan Havlíček?
Dušan Havlíček (10. září 1923 Brno – 19. června 2018 Praha) byl český novinář a teoretik médií.
Zdroj dat https://cs.wikipedia.org/
Na začátku léta jsme do naší knihovny získali knižní pozůstalost historika Zdeňka Kárníka. Momentálně probíhá zpracování bibliografie knižní pozůstalosti a třídění knih do fondu. Knihy budou opět zpřístupněny prostřednictvím online knihovního katalogu.
Kdo byl Zdeněk Kárník?
Zdeněk Kárník (25. června 1931, Dobré u Dobrušky – 30. září 2011 Praha) byl český historik a pedagog).
Zdroj dat https://cs.wikipedia.org/