17

Květen

0

Jelínek: Doba se změnila a bude za tím Babiš

Masarykova demokratická akademie

Od středy 15. května víme, že skončí ministr kultury. Antonín Staněk doplatil na typickou politickou kauzalitu. Udělal, co neměl, či to – což je pravděpodobnější – provedl fušersky. Jeho pozice se stala neudržitelnou, a tak musí jít.

Již několik týdnů se protestuje proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Sotva přišla, je vyzývána, aby odešla. Panuje strach, že jejím cílem je chránit trestně stíhaného premiéra Babiše a decimovat státní zastupitelství.

„Škoda, že nebyl plný Staromák, když Pavel Němec privatizoval justici a instaloval jako nejvyšší státní zástupkyni Veseckou. Kdyby skončil včas, nemusel zde být téměř milion lidí v exekuci a ještě více chudých a frustrovaných lidí, pro které předchozí vlády nic neudělaly,“ napsal v úterý na Twitter Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Přesně vyjádřil můj pocit. Měli jsme tu fůru špatných ministrů, a to i na vnitru a spravedlnosti. Nemluvě o Renatě Vesecké v čele žalobců. Tenkrát veřejné mínění spalo. A nelze se vymlouvat jen na generační změnu. V ulicích byly teď vidět i starší ročníky, co si musí pamatovat dění před pěti, desíti či patnácti lety.

Můžeme být na jedné straně rádi, že se doba mění a občanská společnost ožívá. Sám se ve vztahu k politice a politickým aktérům vesměs řídím zásadou „škoda rány, která padne vedle“.

Jenže je prozíravé houfně odsuzovat ministryni spravedlnosti, která na rozdíl od svého kolegy na kultuře ještě nic neudělala, navíc za plány, které jsou kompatibilní s plány ODS, TOP 09 či nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?

Vždyť není nic nového na záměru zjednodušit justiční soustavu a zrušit jak vrchní státní zastupitelství, tak vrchní soudy. Tento systém nemá v malém unitárním státě logiku a reformovat jej chtěl už Otakar Motejl.

Stejně tak nikdo z politických a odborných kruhů nerozporuje záměr časově omezit mandát špiček státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zmiňuje u své funkce deset let, u pozic o stupeň nižších sedm let. Zároveň ale dodává, že tupé škrty nestačí. Musela by se změnit celá justiční architektura, například zavedením specializace některých žalobců.

O tom všem je Benešová připravená diskutovat. Následně hodlá připravit zákon, který by ale počkal až na jejího zástupce. O možnosti, že by sama mohla pokračovat i po volbách 2021, z nějakého důvodu nemluví. Každopádně se brání, že by chtěla něco čistit. Jiná věc je, že by si ráda posvítila na práci státních zástupců nebo že se tak trochu pokouší vnést nesváry mezi Pavla Zemana, Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Například pomrkává, že by některý z vrchních státních zástupců mohl povýšit.

Ale to je od Benešové spíš politicko-taktický fígl. Smutnější je, když novinářům opakuje, že si v České republice lze koupit trestní stíhání. Nikdo nevíme, co přesně obsahuje canc, která sepsala pro prezidentskou kancelář. Benešová připomíná dva případy, kde lze tušit pochybení žalobců hraničící s úmyslem. Jenže to je stejné, jako kdybych napsal, že si tady lze koupit politiky. Je ale korektní zobecnit několik nezvedených případů a podle toho odsuzovat celou politickou garnituru?

V tomto se Benešová chová neprofesionálně. Asi se jí častěji stává, že rychleji mluví než myslí. Třeba jí i ta slova o „justiční mafii“, kvůli nimž musela za časů žalobkyně Vesecké a soudce Kučery před soud, který naštěstí vyhrála, taky jenom ujela. Ostatně soudím, že Benešová je špatná politička a na ministerskou funkci nemá. To ale ještě neznamená, že chce rozvrátit demokratický právní stát, jak je jí podsouváno.

Šéfredaktor Listů Václav Žák opakovaně připomněl, že Benešová má dar obklopovat se lidmi schopnějšími, než je sama. Takto jí třeba kdysi kryl záda mimořádně schopný žalobce, dnes ústavní soudce Jaroslav Fenyk.

Za to, že je Benešová členkou vlády, může premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Když se ukáže, že si ani tentokrát nevybral dobře, bude odpovědnost na něm. Však taky zjevně on je tím hlavním terčem demonstrací. Za Zemana, Špidly, Grosse, Paroubka, ba i za Rusnoka byla Benešová aktivistům fuk. Stejně tak v dobách, kdy se slušelo manifestovat na její podporu. Vadí za Babiše, protože vadí Babiš.

Řada občanů má obavy, že jeho záměrem je vyzout se stůj co stůj z kauzy Čapí hnízdo a dál propojovat politickou, ekonomickou a mediální moc. Těmto obavám rozumím. I tomu, že nějaký důvod, proč zaplnit náměstí, dokáže Babiš poskytnout co chvíli. Naposledy jmenováním ambiciózní a upovídané Benešové s těsnou vazbou na kontroverzního prezidenta Zemana.

Přesto by nebylo od věci zchladit hlavy a zklidnit emoce. Ministři přicházejí a odcházejí, ale jejich resorty zůstávají. Vystrašit každého, kdo příště dostane na starost spravedlnost, že nesmí chystat žádné, ani ty sebevhodnější změny, není ani za mák rozumné.

 

Komentář vyšel 16. května 2019 na webu Deníku Referendum.