04

Červen

0

Eichler: U nových ústavních soudců nelze čekat barvitost

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl ve středu 31. května 2023 hostem pořadu Studio ČT24. Komentoval volbu nových Ústavních soudců Jana Wintra, Josefa Baxy a Daniely Zemanové.

Nad rámec zákonných kvalifikačních požadavků je podle Eichlera důležitým kritériem při výběru ústavního soudce, aby byl schopen psát kvalitní odbornou, podle které se lze orientovat ve světě. Toto kritérium bezpochyby splňuje pan Wintr. U pana Baxy a paní Zemanové máme v tomto ohledu méně informací.

S ohledem na současné složení senátu a stejně tak obdobné prostředí, ze kterého pochází prezident Pavel, nelze čekat žádnou výraznou barvitost nových ústavních soudců. Jediný, kdo je na veřejnosti nějak známý, je pan Wintr. S ohledem na to, že pan prezident bude letos vybírat ještě další 4 ústavní soudce, tak teprve poté podle Eichlera uvidíme, jak s jejich výběrem pracuje.

To, že se prezident Pavel rozhodl jít do senátu osobně své kandidáty představit, je podle Eichlera vstřícný krok. Je nutné si však uvědomit, že senát nemá nárok na jakékoliv předjednání jmen nominantů. Ten kdo dává nominaci je prezident, který se tak pohybuje naprosto v ústavních mantinelech.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.