09

Listopad

0

Eichler: Průzkumy nemusí mít s výsledkem voleb nic společného

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v úterý 8. listopadu 2022 hostem Studia ČT24. V poslední den, kdy mohou zájemci o úřad prezidenta podat přihlášku ke kandidatuře, komentoval nadcházející prezidentské volby.

Průzkumy veřejného mínění od renomovaných agentur jsou podle Eichlera sice relevantní, avšak zobrazují pouze stav k datu jejich pořízení a nemohou předjímat dynamiku volební kampaně. S výsledkem voleb tedy nemusí mít nic společného.

Lepšímu odhadu volebního výsledku se podle Eichlera přiblížíme až během předvolebních debat. Je dost možné, že například výkon Petra Pavla v debatách nebude dostačující a může zapříčinit jeho propad, stejně jako nedostatečný výkon v debatách zapříčinil v roce 2013 propad favorita voleb Jana Fischera. Naopak některý z dalších kandidátů, jako třeba Josef Středula, Pavel Fischer nebo Marek Hilšer, může na základě debat získat potřebné preference a nabrat podobnou dynamiku jako Karel Schwarzenberg v roce 2013.

Na Andreje Babiše se podle Eichlera budou muset ostatní kandidáti zaměřit zejména ve druhém kole. Do té doby budou muset soupeřit hlavně mezi sebou, aby vůbec získali dostatečný počet hlasů pro postup z kola prvního. Andrej Babiš se zase musí soustředit na mobilizaci voličů na periferiích, stejně jako se to povedlo Miloši Zemanovi v roce 2018.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde.