14

Prosinec

0

Eichler: Prezidentské volby nemají žádné velké téma

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v úterý 13. prosince 2022 hostem Studia ČT24. Komentoval blížící se prezidentské volby a k nim probíhající kampaň.

Podle Eichlera tyto prezidentské volby nemají žádné velké téma. Byť Andrej Babiš má jako své nosné téma kritiku vlády, tak ani Petr Pavel, ani Danuše Nerudová nepřicházejí s žádnými většími představami, jak by měla česká společnost vypadat a kam by se měla vyvíjet.

Celá prezidentská volba je pak podle Eichlera zvláštní tím, že kampaň ve své intenzivní podobě stále nezačala. Chybějící téma voleb je právě jednou z příčin, která budí dojem, jakoby se kampaň nekonala. Prezidentské volby by pak především měly být o tématu, o které by se kandidáti přeli, a které by pronikalo do širšího povědomí veřejnosti ve formě poměřování idejí, programů a představ o budoucí podobě státu.

Onu hlavní část kampaně můžeme čekat až během posledního týdne až deseti dnů po Novém roce. Eichler též připomíná politickou poučku “dostanete tolik hlasů, kolika lidem stihnete podat ruku,” čímž zdůrazňuje důležitost i právě probíhající kontaktní kampaně jednotlivých kandidátů.

Celý komentář Patrika Eichlera si můžete pustit zde. Vstup začíná na 66. minutě záznamu.