09

Únor

0

Eichler: Petr Pavel vyplňuje mediální prostor Miloše Zemana

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v pátek 3. února 2023 hostem pořadu 90‘ ČT24. Vyjádřil se k aktuálním diskuzím ohledně častého mediálního vystupování nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.

Ten podle Eichlera v tuto chvíli vyplňuje prostor který by za normálních okolností mohl zaplnit Miloš Zeman. Ten o něj ale vzhledem ke své výrazné pasivitě, co se veřejného vystupování týče, nejeví již mnoho měsíců zájem. Prostor veřejné politické debaty je pak prázdný, a to nejen vinou současného prezidenta, ale i vinou pasivní vlády.

To, že v tuto chvíli vede Petr Pavel konzultační schůzky a připravuje se na převzetí úřadu je pak podle Eichlera zcela na místě.

Podle Eichlera by se čím dál tím větší pozornost měla směřovat na politické postoje Petra Pavla, například k daňové či důchodové reformě, protože to je nakonec to důležité. Hrozí, že se nastupující prezident může dostat do zajetí své snahy o konsensualitu ve veřejné debatě. Přestože se často úmyslně vyhýbá přesnějšímu a silnějšímu vyjádření svých názorů, má jeho styl odpovědí na otázky novinářů jisté pravicové předporozumění, které panuje českou společností.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde. Rozhovor začíná na 46. minutě záznamu.