15

Březen

0

Eichler: Násilí do politiky nepatří

Masarykova demokratická akademie

Ředitel MDA Patrik Eichler byl v neděli 12. března 2023 hostem Polední publicistiky Českého rozhlasu Radiožurnál. Komentoval sobotní protivládní demonstraci.

Je na organizátorech sobotní demonstrace na Václavském náměstí, aby útok na budovu Národního muzea odsoudili. Násilí do politiky totiž nepatří. Je nutné se ale vymezit proti slovům ministra Rakušana o robustním sociálním systému, který protivládním demonstrantům, obávajícím se chudoby, zvládne pomoci. 

Za prvé, stát nemá robustní sociální systém a pravicová vládní koalici navíc dává otevřeně najevo, že se chystá velkou část toho systému dále demontovat. 

Za druhé, tito demonstranti v sobě nenesou odpor pouze k vládě, ale vůči celému polistopadovému uspořádání. Řada lidí má dle mnoha analytických dat oprávněný pocit, že stát se o velkou část veřejnosti přestal starat. Motiv ztráty důvěry v politický systém a ve stát jako podpůrnou strukturu je tím, co velkou část lidí mobilizuje k účasti na demonstracích a zároveň demobilizuje značnou část lidí z politického procesu jako takového, například z volební účasti.

Celý rozhovor s Patrikem Eichlerem si můžete pustit zde.