28

Květen

0

Eichler: Je rozdíl, zda ministerstvo řídí politik nebo reprezentant zájmové skupiny

Masarykova demokratická akademie

“Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím. Za tuto chybu v podobě přestupku jsem se už omluvil a i tady to zopakuji. A to je také to jediné, co jsem provedl. To co jsem ale zažil minulý týden, připomínalo od některých médií spíš mediální lynč, než seriózní zpravodajství.” Tento citát dnes již bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera byl Českým rozhlasem Plus vybrán za výrok týdne. Okomentovat ho přišel Patrik Eichler, zástupce ředitele MDA.

Pro rozhlas mluvil o tom, že chaotické střídání ministrů zdravotnictví je důsledkem toho, že politické hnutí ANO je strana určená k podpoře Andreje Babiše a ne k tomu, aby generovala autonomní politické postavy, které by se do čela libovolného resortu mohly postavit. Eichler upozornil, že Blatný, Prymula i Arenberger na ministerstvo přišli ne jako politici, ale zástupci zájmových skupin ve zdravotnictví. Na koncích jejich ministrování pak můžeme vidět limitu toho, kdy svěřujeme ministerstva zájmovým skupinám a ne politickým představitelům, kteří vydrží nějaký politický tlak: Zájmovým skupinám totiž nejde o politiku, ale o parciální zájem.

Zdravotnictví bude podle Eichlera zajisté také předvolebním tématem, důležité ale je, jak bude uchopeno. Bude na něj politická strana nahlížet z pozice pacienta, nebo lékařů a lékařek? Bude ho chtít placené, jak navrhuje koalice SPOLU, nebo bezplatné? A jak budou chtít politici a političky zajistit dostupnost specialistů a specialistek v regionech?

Celý vstup si můžete pustit zde, kde začíná v čase 34:10.