08

Červenec

0

Koubek: Komunální volby 2018. ČSSD a její výsledky v časovém srovnání

Masarykova demokratická akademie

Politolog Jiří Koubek ve své studii analyzuje výsledky sociální demokracie v komunálních volbách. V časovém srovnání například ukazuje přesun voličské podpory sociální demokracie z větších do menších měst.

Stáhněte si studii zdarma. Žádná další už vám neuteče:

* povinné

Odesláním údajů souhlasím s jejich zpracováním za účelem zasílaní informací o aktivitách Masarykovy demokratické akademie.

V textu se dozvíte:

  • Komunální volby 2018 přinesly ČSSD slabý výsledek. V rámci zkoumané skupiny měst šlo o druhý nejhorší výsledek po roce 1990. Jen v osmi ze sledovaných 80 měst se ČSSD udržela nad 20 %. Výrazně se vymyká dvojice Bohumín a Karviná. ČSSD oslabila především ve velkých městech.
  • Vývoj podpory ČSSD v komunálních volbách se rozpadá do tří fází: úspěšnější dlouhé střední období 1998–2014 s výsledky kolem 20 % a slabý počátek (1990–1994) i konec (2018) s výsledky okolo 10 %.
  • Volební geografie vysvětluje rozdílnou podporu ČSSD ve městech lépe než faktor velikosti města. Těžiště se postupně přesouvalo ze severu a severozápadu Čech na severovýchodní Moravu a Slezsko a nakonec na široký jih republiky (ovšem při zachování silných ohnisek podpory v Moravskoslezském kraji).
  • Srovnání mezi sněmovními a komunálními volbami ukazuje, že komunální procentní výsledky ČSSD setrvale zaostávají za sněmovními – s výjimkou roku 2010, kdy ČSSD dosáhla svého komunálního vrcholu, ale ve sněmovních volbách již zahájila svůj pokles. Jen v Bohumíně dokázala ve všech komunálních volbách uspět procentně lépe než ve sněmovních, což poukazuje na význam personálního faktoru v komunálních volbách.