Martin Klamt, manažer bytové výstavby a koordinátor Referátu plánování rozvoje města Zemského hlavního města Mnichova vypracoval pro Masarykovu demokratickou akademii analýzu, která ukazuje, že město nemusí nutně svůj bytový fond vlastnit a že cesta, jak zajistit lidem dostupné bydlení, může být rozsáhlá veřejnoprávní regulace, chránící domy před rozdělováním na byty nebo určující výši nájmu v dané čtvrti, aniž by ovšem chránila konkrétní nájemní smlouvu.
Odesláním údajů souhlasím s jejich zpracováním za účelem zasílaní informací o aktivitách Masarykovy demokratické akademie.
V textu se dozvíte:
- Město Mnichov zabírá celkovou plochu 310 km². Z toho vyplývá průměrná hustota obyvatel cca 5000 osob na km². Mnichov je tím v průměru na celém území města zalidněn dvakrát tolik než Praha (2600 osob/km²).
- Město Mnichov disponuje dvěma městskými dceřinými firmami na výstavbu bytů. Ty v současnosti spravují asi 64 000 bytů. Město je díky nim samo akceschopné a může na trhu s byty působit samostatně, regulovat vývoj nájmů ve vlastním bytovém fondu a vystupovat jako stavební subjekt.
- Od roku 2005 bylo na trh s byty sice navráceno přes 1800 ilegálně pronajímaných bytů s celkovou výměrou o přibližně 125 000 m².
- Investoři se podílejí na nákladech na stavbu sociální a technické infrastruktury jako jsou základní školy, silnice nebo zelené plochy.