„Je nám jasné, že už nechcete číst žádné válečné knihy, ale tuhle prostě vydat musíme. Teprve v této válečné knize našla velká zkušenost světové války své pravdivé ztvárnění,” píše se v roce 1930 na letáku oznamujícím vydání knihy Josefa Hofbauera Vstříc chaosu. A opravdu, kniha se stala nejvýznamnějším protiválečným titulem meziválečného Rakouska a měla mnoho čtenářů i mezi československými Němci.
Téměř po sto letech je výpověď Hofbauerova největšího a nejznámějšího románu stále živá. Proto jsme Vstříc chaosu přeložili do češtiny a zpřístupnili ho tak českému čtenářstvu. Před vámi tak leží příběh, v němž Hofbauer, inspirování vlastními zážitky z italské fronty, popisuje hrůzy války z pohledu obyčejného vojáka a zároveň se zabývá úpadkem Rakouska-Uherska.
Součástí knihy je i unikátní Hofbauerův válečný deník Stále jsem snílkem ve vojenské uniformě zachycující jeho život v letech 1915–1916.
Odesláním údajů souhlasím s jejich zpracováním za účelem zasílaní informací o aktivitách Masarykovy demokratické akademie.
V případě zájmu o tištěnou publikaci Vstříc chaosu se na nás obraťte prostřednictvím e-mailu info[zavinac]masarykovaakademie.cz.
Josef Hofbauer se narodil v roce 1889 ve Vídni. V mládí vstoupil do sociálně demokratické strany, pro kterou pracoval v Teplicích v severních Čechách. Po první světové válce, v níž byl v roli vojáka, se prosadil jako politický spisovatel. Svými knihami o Josefu Seligerovi, velké krizi a Tomáši Garriguu Masarykovi se jasně přihlásil k demokracii. Jeho díla byla nacisty zakázána a spálena, sám Hofbauer unikl před nacistickým pronásledováním v roce 1938 do Švédska. Zde dále pokračoval v publikační činnosti. Zemřel ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1948.
Josef Hofbauer
Vstříc chaosu
Z němčiny přeložily:
román Vstříc chaosu Zuzana Schwarzová
deník a životopisnou skicu Josefa Hofbauera Viola Somogyi
Vydalo nakladatelství Burian a Tichák, s. r. o., ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií, z. s. a ve spolupráci a za podpory Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice v Olomouci roku 2024.
Redakce Martin Ďásek
Grafický design Petr Kněžek (www.vonsaten.net)
Obálka Tereza Melenová
Sazba Tomáš Tichák
První české vydání.