08
Červenec
0
Masarykova demokratická akademie
Mahenova knihovna v Brně hostila v úterý 11. června 2019 panelovou diskuzi napříč generacemi občanských aktivistek. V panelu čtyř žen zasedla Monika Šatavová, spoluzakladatelka spolku Pražské matky účastnící se již protestů roku 1989, Anna Kárníková, která se dlouhodobě angažuje v občanském sektoru a působí v Hnutí DUHA a studentky Lucie Smolková a Vanda Patočková z hnutí Fridays for Future.
Tématem diskusního panelu byla reflexe studentské klimatické stávky, která proběhla i v řadě českých a moravských měst, včetně Brna. Mezi hlavní témata diskuse patřila jednak formulace konkrétních požadavků stávkujících studentů a jednak kritická reflexe jejich akce ve veřejném prostoru.
Panelistky se například vyjadřovaly ke kritice Fridays for Future a osobě zakladatelky hnutí Grety Thunbergové. Řada kritiků ze všech částí politického spektra například vyčítá Thunbergové a Fridays for Future příliš radikální až téměř apokalyptický slovník nebo dokonce tendence k vytváření kultu osobnosti. Panel se naopak shodl na tom, že umírněný a věcný slovník nedokázal za několik dekád diskusí prosadit taková opatření, která by vedla k efektivnímu snižování emisí skleníkových plynů. Jak upozornila Monika Šatavová, věcná argumentace snažící se například prosadit redukci množství osobních automobilů v Praze nebyla úspěšná. Naléhavost slovníku stávkujících studentů je tedy spíše střízlivou reflexí reality.
Lucie Smolková se k sobě Grety Thunbergové přihlásila jako ke zdroji inspirace a upozornila na decentralizovanost globálního stávkujícího hnutí. Jak potvrdily i Vanda Patočková a Anna Kárníková, dalším krokem hnutí stávky bude navazování spolupráce na konkrétních agendách s dalšími občanskými a ekologickými organizacemi, z nichž na prvním místě stojí snaha o vyhlášení stavu klimatické nouze v největších českých a moravských městech.
Panel se v závěru shodl i na odmítnutí kritiky studentů z hlediska jejich nedostatečné odborné kompetence k tomu komentovat klimatickou změnu. Cílem studentů není zapojení se do odborné klimatologické debaty, ale ovlivnění debaty politické. V prvé řadě pak prosazení toho, aby se jednotlivé politiky státu a měst ve vztahu ke klimatu řídily poznatky vědy a při svém rozhodování z nich vycházely. My všichni jsme totiž v prvé řadě kompetentní k tomu být občany. K tomu nemusíme být „dokonalými občany“, tedy mít ve všech oblastech veřejné diskuse odbornou kompetenci. „Dokonalý občan – odborník“ totiž v prvé řadě neexistuje. Všichni máme ale právo chtít žít v normálním životním prostředí a ve společnosti, která nebude až do svých základů rozvrácena neřešitelnou klimatickou změnou.
O debatě vyšla 2. července 2019 zpráva na Deníku Referendum.
Níže si můžete poslechnout audiozáznam a prohlédnout fotografie z akce.